Yunanistan: Mülteci kamplarının kapanmasıyla yerlerinden edilecek olan insanlara güvenli ve yeterli barınma sağlansın

Uluslararası Af Örgütü, Elliniko’da bulunan üç kampın boşaltılmasına ilişkin bir açıklamada bulunarak, Yunanistan yetkililerinin yerlerinden edilecek göçmen ve mültecilere güvenli ve yeterli alternatif barınma imkânı sunması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nün Bölgesel Kampanyacısı Monica Costa Riba, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Her ne kadar yaşamaya elverişsiz ve güvenli olmayan bu kampların kapanması kimseyi yasa boğacak bir gelişme değilse de, burada yaşayan insanlara an meselesi olan kampın boşaltılmasına ilişkin herhangi bir bilgi verilmemesi yalnızca korkuların ve endişelerin artmasına yol açtı.”

“Ne zaman ve nereye götürülecekleri konusunda hiç bir bilgi verilmeyen Elliniko kampında yaşayan kişilerle herhangi bir istişarede de bulunulmadı” diyen Costa Riba, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yetkililer kampların kapanması sonucu kimsenin evsiz kalmaması ya da risk altında olmamasını hızla güvence altına almalıdır. Bu kişilere, kadınların ve kız çocuklarının özel ihtiyaçlarının düşünüldüğü, güvenli ve yeterli alternatif barınma imkânlarının sunulması gerekiyor."

Uluslararası Af Örgütü’nün 21 ve 23 Mayıs 2017 tarihlerinde kampları ziyaret etme talebi reddedildi. Buna karşın, Uluslararası Af Örgütü araştırmacıları kampta yaşayanlarla Elliniko’nun dışında görüşme yaptı.

Uluslararası Af Örgütü’nün konuştuğu bir erkek Afgan mülteci şunları söyledi: “Bize hiçbir bilgi vermiyorlar, bu da çok büyük bir tedirginlik yaratıyor… Kafamızı karıştırarak karar vermemizi engellemek istiyorlar ki kendileri bizim yerimize karar verebilsinler.”

Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü bir Afgan kadın ise “Herkese sorduk ama kimse bize bir şey söylemedi. Kendimi sokakta bulmaktan gerçekten korkuyorum” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’ne Elliniko’daki kötü sağlık koşullarına, mahremiyet eksikliği ve güvenliğin yetersiz olması gibi olumsuz durumları anlatan bir başka Afgan kadın ise “Biz burada cehennemi yaşadık. Başka bir kampa gitmek istiyoruz” dedi.   

Arka Plan

Atina’da bulunan Elliniko mülteci kamplarının her an boşaltılması bekleniyor. Çoğu Afganistan’dan olmak üzere 800’ün üzerinde mülteci ve göçmen halen bu kamplarda çadırlarda yaşıyor.