Yeni Zelanda: Camilere yapılan saldırılar, şeytanlaştırma politikasıyla hesaplaşma zamanının geldiğini gösteriyor

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye yapılan korkunç saldırılarda 49 kişi öldürüldü, en az 48 kişi ise yaralandı. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), bu saldırıların, kontrolsüz nefret ve şeytanlaştırmanın sonuçlarını feci şekilde ortaya koyduğunu söyledi. UAÖ Genel Sekreteri Kumi Naidoo konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bugün, Yeni Zelanda’nın tarihindeki en karanlık günlerden biri. Ölümcül nefretleri ve ırkçı saiklerle cuma namazına katılan kadınları, erkekleri ve çocukları hedef alan saldırganlar bizlere inanılmaz bir şok ve üzüntü yaşattı” dedi.

“Bugün aynı zamanda İslamofobi felaketini teşvik eden veya buna göz yuman dünya liderlerinin tutumlarıyla hesaplaşmasının zamanıdır. Şeytanlaştırma politikaları 49 insanın hayatına mal oldu. Saldırganların beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı bir manifestonun takipçisi olduğuna ilişkin haberler, dünya liderlerini bu nefret dolu ideolojiye karşı durmaları için hızla harekete geçirmelidir” diyen Naidoo, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bugün, sevdiklerini kaybedenlerle dayanışma içindeyiz ve bu nefrete karşı birleşmeye söz veriyoruz. Bizim inandığımız Yeni Zelanda, çokkültürlü toplumuyla gelişen, mültecileri ve göçmenleri kabul eden ve herkesin barış içinde dini inançlarının gereğini uygulama hakkına saygı gösteren bir ülkedir. İslamofobi ve nefrete karşı birleşmeye söz veriyoruz. Bu saldırılara rağmen barış, umut ve adalet temelinde inşa edilen bir toplum adına verdiğimiz mücadele güçlenecek.”