Yemen: Biden’ın Suudi Arabistan ve BAE’ye silah satışını geçici olarak durdurması memnuniyet verici

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) silah satışını geçici olarak durdurdu. Kasım 2020’de ABD ve BAE arasındaki silah ticaretinin ABD’yi savaş suçlarına ortak edeceğini açıklayan Uluslararası Af Örgütü, gelişmeden duyduğu memnuniyeti yine bir açıklamayla paylaştı. Silah ticaretine devam eden Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin süreci örnek alması gerektiğini söyledi.

“Başkan Biden’ın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) silah satışını geçici olarak durdurma kararı memnuniyet vericidir; aksi halde bu tarihin utanç verici bir sayfası olacaktı. Yemen’de yaklaşık altı yıldır süren ve sorumsuz silah satışlarıyla körüklenen çatışmalar, 14 milyon Yemenliyi insani yardıma muhtaç hale getirdi.”

Philippe Nassif
UAÖ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Savunuculuk Direktörü

Konu hakkında açıklama Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Savunuculuk Direktörü Philippe Nassif tarafından yapıldı: “Başkan Biden’ın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) silah satışını geçici olarak durdurma kararı memnuniyet vericidir; aksi halde bu tarihin utanç verici bir sayfası olacaktı. Yemen’de yaklaşık altı yıldır süren ve sorumsuz silah satışlarıyla körüklenen çatışmalar, 14 milyon Yemenliyi insani yardıma muhtaç hale getirdi.”

“ABD’nin silah satışını askıya alma kararı doğru yönde atılmış bir adımdır ve aynı adımı atarak Yemen’deki insani felaketi körüklemeye son vermeleri için başta Birleşik Krallık ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine yapılan baskıları artırmaktadır.”

Philippe Nassif
UAÖ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Savunuculuk Direktörü

“ABD’nin silah satışını askıya alma kararı doğru yönde atılmış bir adımdır ve aynı adımı atarak Yemen’deki insani felaketi körüklemeye son vermeleri için başta Birleşik Krallık ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine yapılan baskıları artırmaktadır” diyen Nassif, sözlerini şöyle sonlandırdı, “Yıllardır Batı ülkelerini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona silah sağlayarak savaş suçlarına ortak olmak riski altına girdikleri konusunda uyarıyoruz. Biden yönetimi nihayet silah satışlarının korkunç etkilerini kabul ediyor ve Yemen halkının, Birleşmiş Milletler’in ve insan hakları örgütlerinin olası savaş suçlarına ilişkin altı yıldır topladığı sayısız kanıtı görmezden gelmeyi sürdüren diğer ülkeleri utandırıyor.”

Arka Plan

Suudi Arabistan ve BAE öncülüğündeki koalisyon 2015’ten bu yana sivillere ve sivil yapılara yönelik gelişigüzel ve orantısız onlarca hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda evler, okullar, hastaneler, pazarlar ve camiler ile düğün ve cenaze törenleri vuruldu.

Uluslararası Af Örgütü, koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen, birçoğu savaş suçları kapsamına giren ve uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiği anlaşılan 40’ın üzerinde hava saldırısını belgeledi. Bu saldırılarda 500’ün üzerinde sivil öldürüldü, 400’ün üzerinde sivil yaralandı.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca silahların yalnızca Yemen’deki BAE güçleri tarafından kullanılmadığını, aynı zamanda bir kısmı savaş suçlarından sorumlu tutulan ve hiçbir şekilde hesap verebilir olmayan milislere de verildiğini gösteren kapsamlı kanıtlar topladı.