Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri görevinden ayrılıyor

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) olarak hareketimizin Genel Sekreteri Kumi Naidoo’nun sağlık sorunları nedeniyle doktorlarının tavsiyesi üzerine görevinden ayrılma kararı aldığını üzülerek teyit ediyoruz. Kumi Naidoo’nun istifası Uluslararası Yönetim Kurulunca kabul edildi. Kumi sorumluluklarını bugün, 5 Aralık 2019 tarihi itibariyle devrediyor.

“UAÖ’yü daima insanlığın sahip olduğu en önemli küresel varlıklarından biri olarak gördüm ve görevimden ayrılmaya üzülerek karar verdim. Bu örgütün zinde bir şekilde mücadele verebilecek ve görev süresi boyunca bu göreve, bu kuruma ve evrensel insan hakları misyonuna hak ettiği önemi vererek tamamlayacak bir genel sekretere her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” diyen UAÖ Genel Sekreteri Kumi Naidoo, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası Sekretarya ve şubelerimizdeki kendini adamış, harikulade çalışanlar ve gönüllülerle birlikte çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Hareketimizin yürüttüğü önemli ve cesur çalışmalar bana ilham verdi. Ancak sağlık durumum nedeniyle bu üzücü kararı almak ve görevimden ayrılmak dışında bir seçeneğim bulunmuyor. İyileşmem ve gelecekteki adalet mücadelesine katkı sunmanın daha sürdürülebilir yolları üzerine düşünmem gerek.”

Kumi önceden beri var olan sağlık sorunlarının son aylarda ağırlaşması nedeniyle, doktorlarının tavsiyesi üzerine görevinden ayrılmaya karar verdi. 

UAÖ Uluslararası Yönetim Kurulunca istifası kabul edilen Kumi, sorumluluklarını derhal yürürlüğe girmek üzere Genel Sekreter Yardımcısı Julie Verhaar’a devredecek. Julie Verhaar, yeni Genel Sekreter görevine başlayana kadar Genel Sekreter Vekili olarak görev yapacak.

UAÖ Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı Sarah Beamish konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kumi’nin istifasını istemeyerek de olsa anlayışla kabul ettik. Kumi, bir sonraki küresel stratejimizi şekillendirmemize yardımcı olarak ve bizi insan haklarının tüm dünyada karşı karşıya kaldığı zorluklara göğüs germeye hazır hale getirerek Genel Sekreter olarak sürdürdüğü görev süresi boyunca gerçek bir liderlik sergiledi.”

Kumi görevinden ayrılmak üzere bir Genel Sekreter olarak Aralık ayı boyunca, sağlık durumu elverdiği müddetçe, geçmişten bugüne devam eden bazı taahhütlerini yerine getirmeyi planlıyor. Geçiş sürecinin son derece dikkatli bir şekilde tamamlanması konusunda kararlı olan Kumi, hastalık iznine ayrılacağı Ocak ayında görevinden ayrılacak.