Ukrayna: Öldürülen aktivistin mirası gereği cezasızlığa son verilmeli

Yolsuzluk karşıtı Ukraynalı aktivist Kateryna Handzyuk’un üç ay önce uğradığı asit saldırısında aldığı yaralar nedeniyle ölmesi üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Direktörü Oksana Pokalchuk şunları söyledi:

“Bu korkusuz sivil toplum aktivistinin ölümü, Ukrayna yetkililerini herkesin sorduğu soruya güvenilir bir cevap vermek üzere harekete geçirmelidir: Kateryna Handzyuk’u kim öldürdü? Bu cevap ancak bağımsız, tarafsız, etkili ve şeffaf bir soruşturma sonucunda verilebilir, ancak birçok vakada böyle bir soruşturmanın yürütüldüğüne tanık olmadık.”

“Kateryna Handzyuk’un öldürülmesi, geçen yıldan bu yana Ukrayna’daki sivil toplum aktivistlerine yönelik bir dizi şiddetli saldırının sonuncusu oldu. Ancak gerçek sorumluların çok azı gözaltına alındı ve saldırıları emredenlerin hiçbiri tespit edilmedi. Şimdiye kadar birkaç bireysel vakaya odaklanmayı seçen yetkililer, saldırıların daha geniş boyutlarını ve çok sayıda belirleyici durumu görmezden geldi. Bu durum artık değişmelidir” diyen Pokalchuk, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kateryna Handzyuk’un mirasının yaptığı çalışmalarla sınırlı kalmaması, aynı zamanda ölümünün de yetkilileri sivil toplum aktivistlerine yönelik taciz, tehdit veya saldırıda bulunan herkesin adalet önüne çıkarılacağını kesin olarak ortaya koymaya sevk etmesi hayati önem taşıyor.”