UAÖ’den imza kampanyası: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun bulunduğu sokağa Cemal Kaşıkçı'nın adı verilsinUluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi bugün başlattığı imza kampanyasıyla, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Akasyalı Sokak’ın adının “Cemal Kaşıkçı Sokağı” olarak değiştirilmesi çağrısında bulundu. İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nin ilgili birimlerine yönelik dilekçede “Gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya yapılan bu acımasız saldırının toplumsal hafızadaki yerini koruması, unutulmaması ve Kaşıkçı için adaleti sağlamak adına” sokağın isminin değiştirilmesi talebi iletildi.

Kampanyaya dair açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Strateji ve Araştırma Yöneticisi Andrew Gardner, “Cemal Kaşıkçı cinayeti cezasız kalmamalı ve etkin bir şekilde soruşturulmalı. Kaşıkçı cinayetiyle Krallığın ifade özgürlüğüne nasıl baskı kurduğunu ve ne derece acımasızlaşabildiğni tüm dünya gördü. Bu vahşetin unutulmaması ve üzerinin örtülmemesi için sokağa Cemal Kaşıkçı’nın adının verilmesini Beşiktaş Belediyesi’nden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden talep ediyoruz” dedi. 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler, Cemal Kaşıkçı’nın kayboluşunun 100. gününde İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasının önünde toplanarak bir basın açıklaması yaparak Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız bir uluslararası soruşturma talep etmiş; ardından da Başkonsolosluk binasının bulunduğu Akasyalı Sokak’ın adını sembolik olarak “Cemal Kaşıkçı Sokağı” olarak değiştirmişti.

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de evlilik belgeleri edinmek üzere İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Suudi yetkililer tarafından zorla kaybedilen Kaşıkçı’nın akıbetine dair Türkiye yetkilileri bir soruşturma başlattı. Soruşturmada gazetecinin Başkonsolosluk binasında öldürüldüğü ve vücudunun parçalara ayrıldığı sonucuna varıldı. Ancak Kaşıkçı’nın cesedine halen ulaşılamadı.

Cemal Kaşıkçı, Okaz ve Saudi Gazette de dahil olmak üzere Suudi Arabistan merkezli olup Arapça ve İngilizce yayın yapan çok sayıda gazetede çalışan önde gelen bir Suudi gazetecidir. Kaşıkçı, ayrıca Suudi Arabistan’daki El-Vatan isimli günlük gazetede iki dönem yazı işleri müdürlüğü yaptı. Aralık 2016’da Suudi yetkililer, Washington’daki bir etkinlikte ABD Başkan adayı Donald Trump’ı eleştiren Kaşıkçı’yı kamuoyuna açık bir şekilde kınadı. Daha sonra Haziran 2017’de Suudi Arabistan’dan ayrılarak ABD’ye giden Cemal Kaşıkçı, Washington Post gazetesinde düzenli olarak köşe yazarlığı yapmaya başladı.