UAÖ aktivistleri Nesrin Sutude için sokak eylemi yaptı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi aktivistleri, İranlı insan hakları savunucusu Nesrin Sutude'nin adil olmayan yargılamalar sonucunda 33 yıl 6 ay hapis ve 148 kırbaç cezasına çarptırılmasını protesto etmek üzere 8 Nisan Pazartesi günü Kadıköy Süreyya Operası önünde bir sokak eylemi düzenledi. Sutude'nin cezaevindeki 300. günü için düzenlenen protestoda bir basın açıklaması yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

33 yıl hapis ve 148 Kırbaç.

Nesrin Sutude’ye bu ceza sadece insan haklarını savunduğu için verildi.

Nesrin Sutude İranlı bir kadın.

Bir insan hakları savunucusu.

Bir avukat.

İran’da insan haklarına daha fazla kişi erişebilsin diye yıllardır mücadele eden çok önemli bir değer.

Nesrin Sutude yıllarca ölüm cezasının kalkmasından, kadın haklarına, adil yargılamadan hukuki temsile, her alanda mücadele etti.

Ve bu faaliyetleri yüzünden İranlı yetkililerin hedefi oldu.

2010 yılında sadece ve sadece insan hakları faaliyetleri yüzünden sistem karşıtı propaganda yapmak ve ulusal güvenliğe karşı faaliyetler yürütmek suçlarından 6 yıl hüküm giymişti.

Uzunca bir kısmı tecritte olmak üzere, 3 yıl Evin cezaevinde kaldıktan sonra 2013 yılında serbest bırakılmıştı.

Bugün, İranlı yetkililer tarafından yine sadece insan haklarını savunduğu için özgürlüğünün tekrar elinden alınmasının tam 300. günü.

Nesrin Sutude’nin duruşması tutuklanmasından 6 ay sonra, geçtiğimiz Aralık ayında yokluğunda görüldü. Avukatıyla da görüşmesi engellendi.

İran’daki zorunlu başörtüsü yasasına karşı çıktığı ve karşı çıkanları avukat olarak savunduğu için Nesrin Sutude’ye “yolsuzluğu ve fuhşu teşvik etmek” ve “başörtüsü olmadan halkın içinde görünerek açıkça günah işlemek” gibi suçlamalar yöneltildi.

Yabancı diplomatlarıy toplantı gerçekleştirmek gibi tüm dünyada meşru olan faaliyetleri “ulusal güvenliğe zarar verme amacıyla ajanların saklanmasına yardım etmek” suçundan da mahkûm edilmesine sebep oldu.

7 ayrı haksız suçlamayla toplam 33 yıl 6 ay hapis ve 148 kırbaç cezasına mahkûm edildi.

Nesrin Sutude Eylül 2016’da ayrı bir davada beş yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Mahkeme heyeti, kıyafetlerini uygunsuz bulduğu için Sutude’nin salona girmesine izin vermemiş ve cezasını o yokken vermişti.

İran Devleti’nin Nesrin Sutude’ye yaptığı, devletlerin hak savunucularına zulüm etmek için adil yargılamayı nasıl hiçe sayabildiğinin en bariz örneklerinden biridir.

Nesrin Sutude kadın olduğu için,

hak savunucusu olduğu için mahkum edilmiştir.

Derhal,

hemen şimdi,

koşulsuz olarak

serbest bırakılmalıdır.

İran Devleti Nesrin Sutude’ye ve hak savunucularına yönelik taciz ve cezalandırmalarına artık bir son vermelidir!

Önde gelen İranlı insan hakları savunucusu Sutude, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda 33 yıl 6 ay hapis cezasına ve 148 kırbaç cezasına mahkum edildi. Sutude'ye yöneltilen suçlamalar kadın haklarını savunması ve ölüm cezasına açıkça karşı çıkması da dahil olmak üzere tamamen barışçıl insan hakları çalışmalarını hedef alıyor.