Tutuklu Muhaliflerin Serbest Bırakılması Olumlu, Fakat Yapmacık Bir Jest

Avrupa Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Azerbaycan ile ilgili geçen haftalarda bir insan hakları raporu yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, iki hükümet muhalifinin serbest bırakılmasını "olumlu fakat yapmacık bir jest" olarak yorumladı.

Örgüt tarafından yapılan açıklamada hükümet muhalifleri Beşir Süleymanlı ve Orhan Eyyübzade'nin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, "iki düşünce mahkumunun serbest bırakılması olumlu bir hareket, fakat demir parmaklıklar ardındaki diğer 20 tutuklu düşünüldüğünde, Avrupa Oyunları öncesi eleştirileri örtmek için yapılan yapmacık bir jest" denildi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan siyasi rejimini açık bir şekilde eleştiren Süleymanlı ve Eyyübzade, cumhurbaşkanlığı affının bir parçası olarak dün (19 Mart 2015) serbest bırakılmıştı.  

Muhaliflerin serbest bırakılmasını "yüreklendirici bir haber" olarak niteleyen Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Ekibi Direktör Yardımcısı Denis Krivoşiv, "rejimi eleştirmekten başka bir suçu olmadığı halde demir parmaklıklar ardında bulunan diğer tutuklular ne olacak" diye sordu.

Üç gün önce (17 Mart 2015) Azerbaycan Mahkemesi bir siyasi muhalefet liderinin kardeşini uydurma suçlardan altı yıl hapse mahkum etmesini hatırlatan Krivoşiv, "Eğer Azerbaycan rejimi insan hakları hususunda ciddiyse, düşünce mahkumlarını derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakmalı, hükümeti eleştirenlere karşı siyasi motivasyonlu suçlamaları  kesmeli" dedi.

Uluslararası Af Örgütü'nün geçen haftalarda yayımladığı "Hakları Savunmaktan Suçlu: Azerbaycan'ın demir parmaklıklar arkasındaki insan hakları savunucuları ve aktivistleri" isimli rapora ulaşmak için lütfen tıklayınız.