Türkiye: Yasaklanan Onur Yürüyüşünün gerçekleştirilmesine izin verilmeli

ODTÜ yönetimi, Onur Yürüyüşü etkinliklerini yasaklamak yerine buna benzer yürüyüşleri desteklemeli ve koruma altına almalıdır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin gerçekleştirmeyi planladığı Onur Yürüyüşünün üniversitenin rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök tarafından iptal edilmesi üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou şunları söyledi. 

“Bu üniversitenin öğrencileri son sekiz yıl boyunca LGBTİ+ haklarını desteklemek için kampüste yürüyüş gerçekleştirdi. Aşkın kutlandığı Onur Yürüyüşü, Türkiye’de ve diğer yerlerde korku iklimine karşı koymak ve temel hakları korumak için mücadele eden herkese umut dolu bir mesaj iletiyor.”

“ODTÜ yönetimi, Onur Yürüyüşü etkinliklerini yasaklamak yerine buna benzer yürüyüşleri desteklemeli ve koruma altına almalıdır. Öğrencilerin herhangi bir gözdağı veya şiddet endişesi duymaksızın yürümesine izin verilmeli, Türkiye’deki homofobi ve transfobiye karşı mücadele edilmelidir” diyen Filippou, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“#MeToo hareketini duymuşsunuzdur. İşte bu da #ODTÜ hareketi ve umarım bu hareket rektörü kararından vazgeçirir ve aşkın kazanmasına izin vermesini sağlar.”

Arka Plan

Türkiye yetkilileri lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler (LGBTİ+) ile dostlarının gözdağı veya şiddet endişesi duymaksızın ifade ve toplanma özgürlüğü haklarından faydalanabilmelerini güvence altına almalıdır.

İçişleri Bakanlığı’nın 14 Mart 2019’da LGBTİ+ hakları örgütü KAOS-GL’nin avukatı tarafından iletilen resmi bilgi talebine verdiği yanıta göre, Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerine genel yasak uygulanmıyor ve her etkinlik başvurusu tek başına değerlendiriliyor. Ankara Valiliği tarafından olağanüstü hal döneminde uygulanan genel yasak 21 Şubat 2019’da mahkeme kararıyla kaldırılmıştı.


Uluslararası Af Örgütü olarak yetkililere, Ankara’daki yasağa benzeyen diğer haksız ve hukuka aykırı olan tüm yasakları kaldırma çağrısında bulunuyoruz. 
Gökkuşağını Ankara'ya geri getirmek için başlattığımız kampanyaya ulaşmak için tıklayın.