Türkiye: Polis, İstanbul Onur Yürüyüşü’ne katılanlara yönelik aşırı güç kullandı

İstanbul’da polis, barışçıl toplanma haklarını kullanan Onur Yürüyüşü katılımcılarını dağıtmak için biber gazı ve plastik mermiler kullandı. Bunun üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum şunları söyledi:

 “Tamamen barışçıl bir yürüyüş olan İstanbul Onur Yürüyüşü bir kez daha polisin hiçbir hukuki gerekçesi olmaksızın Onur Yürüyüşüne katılanlara yönelik güç kullanmasıyla gölgelendi. Böyle bir ortamda sebepsiz yere biber gazı ve plastik mermiler kullanılması kesinlikle kabul edilemez. Bu durum, LGBTİ+’lar ve dostlarına uygulanan hukuka aykırı yasağın etkisini de şiddetlendirmektedir.”

“Ayrıca, Onur Yürüyüşü’nü gözlemlemek üzere orada bulunan Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, polisin yaptığı anonslarda ‘uygunsuz’ şekilde giyinenlerin gözaltına alınacağını söylediğini bildirdi. Bu açık bir şekilde ifade özgürlüğü hakkının ihlalidir” diyen Buyum, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bazı katılımcıların polis tarafından gözaltına alındığı haberlerini şaşkınlıkla takip ediyoruz. Yalnızca Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kişiler derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı, polisin aşırı güç kullanımına ilişkin zaman kaybetmeksizin soruşturma başlatılmalıdır.”

Arka Plan

Yürüyüş öncesinde İstanbul Valiliği, İstanbul Onur Yürüyüşü’ne Taksim bölgesinde veya başka bir bölgede izin verilmeyeceğini bildirmişti. İstanbul Onur Yürüyüşü Komitesi temsilcileriyle polis arasında yapılan son dakika görüşmelerinin ardından, yürüyüşe katılanların Mis Sokak’ta bir araya gelerek basın açıklaması okumalarına izin verildi. Polis, basın açıklamasının ardından Mis Sokak’ı boşaltmak için paralel caddelere yönelen ve kutlamalara devam eden gruplara yönelik biber gazı ve plastik mermiler kullandı. İstanbul Onur Yürüyüşü, 2015 yılından beri yetkililer tarafından hukuka aykırı gerekçelerle engelleniyor.