Türkiye: Hak savunucuları hakkında hiçbir delil sunulmadığı halde adalet parodisi sürüyor

11 hak savunucusunun yargılandığı davanın 7 Kasım’da görülen duruşmasında hiçbir ilerleme sağlanmaması ve bir sonraki duruşmanın 21 Mart 2019’a ertelenmesi üzerine Uluslararası Af Örgütü Türkiye Strateji ve Araştırma Yöneticisi Andrew Gardner şunları söyledi:

“İnsan hakları savunucuları absürt terör suçlamalarıyla yargılandığı halde adalet parodisi devam ediyor. Önceki duruşmalarda, 10 hak savunucusunun gizli planlar yapmak için buluştuğu iddialarının gerçek olmadığı defalarca kanıtlandı. Yetkililerin halen, hak savunucularını tutukladıkları bir buçuk yıl önce el koydukları dijital delilleri incelememiş olması  gerçekten hayret verici.”

“Şu ana kadar altı duruşma görüldü. Siyasi motivasyonla başlatılan bu tür davaların gereksiz yere uzatılması bildik bir yöntem. Bu yöntem kasten, suçsuz insan hakları savunucularını, terör suçlarıyla mahkum edilme tehdidi altında, adeta işkence eder gibi uzun zamanlar acı çektirerek bekletmek için kullanılıyor.”

“Savunucuları bu şekilde sanığa dönüştürmek kabul edilemez. Taner ve diğer 10 hak savunucusu için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Hak savunucuları gecikme olmaksızın, derhal beraat ettirilmeli ve Türkiye’de insan haklarını savunanlara yönelik yargılamalar artık sona ermeli.”

Taner Kılıç ve hak savunucuları davası hakkında bilmeniz gereken 8 şey