Türkiye: Dünya liderlerinin tutuklu aktivistlerin serbest bırakılmasını talep etmesiyle Türkiye üzerindeki uluslararası baskı artıyor

Altı insan hakları savunucusunun tutuklanarak cezaevine sevk edilmesinden birkaç gün sonra Avrupa Komisyonu, insan hakları savunucularının derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalarını talep etmek üzere aralarında Angela Merkel’in de bulunduğu dünya liderleri ve hükümetleri bir araya topladı.

Bugün konuşan bir Avrupa Komisyonu sözcüsü ‘‘bu insanları derhal serbest bırakın’’ çağrısı yaptı. Çağrı, Almanya, ABD, Fransa, Belçika, İrlanda ve Avusturya hükümetlerinin benzer taleplerini izledi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen konuya ilişkin açıklamasında, ‘‘Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi Direktörü’nün de aralarında bulunduğu altı insan hakları aktivistinin tutuklanması dünya liderlerini Türkiye’de sürmekte olan insan hakları krizine ilişkin sessizliklerini bozmaya teşvik etti. Şu anda kayda değer bir hızla bir araya geliyor ve alışılagelmemiş bir birlik halinde konuşuyorlar. Bu konuda ivme kazanıldığı şu dönem diğer dünya liderleri için açıklama yapmanın tam zamanı,’’ dedi.

Dalhuisen sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Türkiye yetkililerine yöneltilen bu altı kişinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasına ilişkin küresel talep, son bir senedir ülkeyi yıkıma uğratan korkunç baskı ortamının son bulması çağrısıyla beraber giderek büyüyor. Kanlı darbe girişiminin sorumlularının adalet önüne çıkarılması şart, fakat bu, tüm barışçıl muhalefet biçimlerinin yok edilmesi için kılıf olarak kullanılmamalı.’’

Avrupa Komisyonu: ‘‘Bu kişilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.’’ (20/7/2017)

ABD: ‘‘Siyasi gerekçelerle gerçekleştirilmiş bu tutuklamalar, Türkiye’de insan haklarını savunmak isteyenleri korkutmak ve bastırmak amacıyla yapılmıştır. Türkiye yetkililerini İdil Eser ve beraberindeki aktivistleri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağırıyorum.’’ (18/7/17).

Angela Merkel: ‘‘Bizim gözümüzde bu, masum insanların adalet sisteminin çarkları arasında sıkıştığı ve cezaevine konulduğu bir başka vaka. Peter Steudtner ve tüm diğer tutuklularla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiriz. Almanya hükümeti serbest bırakılmasını sağlamak için tüm düzeylerde elinden geleni yapacaktır.’’ (18/7/17)

Almanya: ‘‘Terör bağlantısı iddiaları absürt. Uluslararası Af Örgütü ve diğer insan hakları örgütlerini terörle suçlamak dehşet verici.’’ (18/7/17)

Birleşmiş Milletler: Uzmanlar ortak açıklamalarında “İçlerinde önemli figürlerin de bulunduğu bu insan hakları savunucularının gözaltına alınmasının, Türkiye'de yaşanan cadı avının bir başka örneği" olduğunu belirtmişlerdir.

Fransa: ‘‘Fransa, son günlerde Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye yetkilileri ile diğer gazeteci ve insan hakları savunucularını hedef alan tutuklamalara ilişkin kaygı duymaktadır. Derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyoruz.’’ (18/7/2017)

Belçika: ‘‘Bakan, Türkiye yetkililerine söz konusu 11 kişiye yöneltilen tüm suçlamaların derhal ve koşulsuz olarak düşürülmesi çağrısında bulunuyor.’’ (17/7/17)

Avusturya: ‘‘Bu, açıkça insan hakları savunucularına gözdağı verme ve onları susturma girişimidir. Derhal serbest bırakılmaları için her kademede baskı uygulayacağız.’’ (20/7/17)

İrlanda: ‘‘İnsan hakları aktivistlerinin hedef alınması temel insan hakları ve hukuk devletine saygı gösteren bir ülkede görmeyi beklediğimiz bir olay değildir ve tutuklananları serbest bırakmaları için Türkiye hükümetine çağrıda bulunuyorum.’’ (20/7/17)