Türkiye: Bir yıldan uzun süredir parmaklıklar ardındaki Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin Onursal Başkanı Taner Kılıç serbest bırakılacak

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin on dört aydan uzun bir süredir cezaevinde tutulan Onursal Başkanı Taner Kılıç’ı serbest bırakma kararı üzerine Uluslararası Af Örgütü’nün (UAÖ) yeni Genel Sekreteri Kumi Naidoo, şunları söyledi:

“Aldığımız haberden ötürü çok sevinçliyiz. Bu noktaya varmak için bir yıldan uzun bir süredir kampanya yürüyor ve mücadele ediyoruz; öyle görünüyor ki Taner en sonunda serbest bırakılacak. Söz konusu karara sevinmekle birlikte gerçek kutlamalarımız ancak Taner güvenli bir şekilde evine döndüğü ve eşi ile kızlarına kavuştuğu zaman başlayacak” dedi.

“Bu sevinç ve rahatlamanın yanında üzüntü, öfke ve keskin bir kararlılık da var. Üzgünüz, çünkü cezaevinde tutulduğu bir yıl boyunca Taner çok şey kaçırdı. Öfkeliyiz, çünkü Taner ve diğer 10 hak savunucusu hakkındaki suçlamalar henüz düşürülmedi. Kararlıyız, çünkü Türkiye’deki insan hakları için ve ağır baskılarla haksız yere hapsedilen insan hakları savunucusu gazetecilerin ve diğerlerinin özgürlüğü için verdiğimiz mücadele sürecek.”

“Bugün sevinçliyiz ve Taner’in tahliyesini kutlayacağız. Ancak yarın mücadelemiz, insan haklarının önemini bilen ve hayatını insan haklarına adamaya hazır olan Taner’in aramıza dönmesiyle daha da güçlenerek devam edecek.”

--

Daha fazla bilgi edinmek ve röportaj talepleri için Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Basın Koordinatörü Beril Eski ile [email protected] e-mail adresinden veya +905311054267 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.