Türkiye: Avukatların mahkum edilmesi hukuki temsiliyete ve adil yargılanmaya ağır bir darbe

Bugün 18 avukatın “terör örgütü üyeliği” gerekçesiyle mahkum edilmesi kararını değerlendiren Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum “Bugün gördüğümüz mahkumiyet kararı bir adalet komedisidir” dedi ve şöyle devam etti:

“Yine aynı manzarayla, bir adaletsizlik tragedyası ile karşı karşıyayız. Siyasi baskının altında işlemeyen, adeta sakatlanmış mahkemeler adil yargılama yapamıyor. Hayatlarını başkalarının haklarını savunmaya adayan bu avukatlar, ne yazık ki, ciddi derecede sorunlu yargılamalara maruz kaldı."

"Avukatların altısı bir yıldan uzun bir süredir tutuklu. Bu siyasi gerekçeli yargılamada baştan savma ve adil yargılanma hakkını ihlal eden ve sadece üç duruşma süren bir davanın ardından akla mantığa sığmaz bir hüküm verildi. Tutuklu avukatlar derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı, söz konusu hüküm ise bozulmalıdır.”

Arka Plan

Davada mahkum edilen Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi) silahlı örgütünün üyesi ve yöneticisi olmakla suçlandı.

Avukatlara yönelik iddianame gizli tanıklara ve sanıkların dijital verilerini inceleyen polis raporlarına dayanıyor. Ancak savunmanın dijital verileri ve tanıkların güvenilirliğini sorgulama talepleri mahkeme tarafından “yargılama sürecini uzatacağı” gerekçesiyle reddedildi.

Beş tutuklu avukat 24 Ocak 2019’dan bu yana, maruz kaldıkları adil yargılama ihlallerini protesto etmek amacıyla açlık grevinde.

Mahkeme Oya Aslan ve Günay Dağ’ın dosyalarını, davanın başından bu yana savunmalarını sunmak üzere hazır bulunmadıkları gerekçesiyle ayırdı. Barkın Timtik “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay, Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, Behiç Aşçı ve Şükriye Erden 12 yıl; Selçuk Kozağaçlı 11 yıl 3 ay; Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten and Aytaç Ünsal 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir 9 yıl; Ezgi Çakır Gökten 8 yıl; Ayşegül Çağatay, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen and Yağmur Ereren Evin 3 yıl ve 9 ay; Ahmet Mandacı and Zehra Özdemir 3 yıl 1 ay hapis cezasına mahkum edildi.