Türkiye: ABD Dışişleri Bakanı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü ve YK Başkanı’nın serbest bırakılması için çağrı yapmalıdır

Uluslararası Af Örgütü, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın bugün gerçekleştireceği ve üst düzey yetkililerle görüşeceği Ankara ziyareti öncesi bir açıklama yayımladı. Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Gauri van Gulik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rex Tillerson’a, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Direktörü’nün parmaklıklar ardında olduğu şu günlerde gerçekleştireceği yüz yüze toplantılarda Türkiye yetkililerine her ikisinin ve gözaltına alınan diğer insan hakları aktivistlerinin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmaları için çağrıda bulunmasını talep ediyoruz.

“ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanmasını daha önce ‘alarm verici bir sürecin’ bir parçası olarak tanımlamıştı. Şimdi de Türkiye Şubemizin Direktörü İdil Eser’in ve diğer insan hakları savunucularının gözaltına alınmasıyla birlikte Türkiye’de durum daha da kötüleşti. Şimdi harekete geçme ve elimize geçen tüm fırsatları İdil’in, Taner’in ve diğer tüm insan hakları savunucularının derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep etmek için değerlendirme zamanı.”  

Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Ankara ziyareti, tüm dünyada Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanmasının birinci ayının, Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in beraberindeki insan hakları savunucularının gözaltına alınmasının ise beşinci gününün dolması vesilesi ile düzenlenen küresel eylem günü ile aynı gün gerçekleşiyor.

---

Daha fazla bilgi ve mülakatlar için Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Stefan Simanowitz ile bağlantıya geçebilirsiniz: [email protected]; +44 20 30 36 55 99