Tecavüz 'Karar'ı Verilen Kumari Kız Kardeşlerin Güvenliği Sağlansın!

Uluslararası Af Örgütü, Hindistan'daki bir köy heyeti tarafından 23 ve 15 yaşındaki iki kız kardeşe verilen tecavüz kararıyla ilgili acil eylem kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hindistan'da tamamı erkeklerden oluşan köy heyeti 23 yaşındaki Meenakshi Kumari ve 15 yaşındaki kız kardeşine tecavüz edilmesine karar verdi. Köyden kaçan kız kardeşler ve ailesi şu anda Delhi'de bulunuyor.

30 Temmuz'da Uttar Pradesh eyaletinin Baghpat şehrindeki bir köyde verilen "karar", kız kardeşlerin ağabeyinin ve "üst kast" mensubu olarak kabul edilen Jat ailesinden evli bir kadının birlikte köyü terk etmelerine karşı ceza olarak verildi. Heyet ayrıca kız kardeşlerin çıplak bir şekilde ve yüzleri siyaha boyanarak açık alanda yürütülmesine karar verdi.

Söz konusu "kararın" verilmesinden bir süre önce kendilerine yönelik şiddet uygulanacağının farkına varan aile 24 Mayıs'ta köyden kaçtı. 30 Mayıs'ta köydeki evleri yağmalanan aile şu anda Delhi'de bulunuyor ve güvenliklerinden endişe duyuyor. Aile fertlerinden Sumit Kumari polisin kendilerini dinlemediğinden şikayetçi. Aile, şu anda hamile olan Jat ailesi mensubu kadının hayatından da endişe duyuyor."

Uluslararası Af Örgütü Hindistanlı yetkilileri Meenakshi Kumari'nin, kız kardeşinin ve ailesinin güvenliğini sağlamaya çağırdı. Ek olarak, köy heyetinin verdiği "kararları" derhal, tarafsız ve kapsamlı bir şekilde soruşturma ve Jat ailesi mensubu kadının güvenliğini sağlama çağrısında bulundu. 

Acil eyleme imza vermek için lütfen tıklayınız.