• Haberler

Suudi Arabistan: Kadınlara araç kullanma hakkının tanınması gecikmiş de olsa ileri bir adım

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther, Suudi Arabistan hükümetinin kadınların araç kullanımına izin verileceğini açıklaması üzerine şunları söyledi:

“Suudi Arabistan hükümetinin en sonunda pes ederek kadınların araç kullanmasına izin vermesi, bu hakkı elde etmek için yıllardır mücadele eden kadın aktivistlerin cesaretinin bir kanıtıdır.

“Gecikmiş de olsa doğru yönde atılan bu küçük adım, Suudi Arabistan’daki tüm kadınların nihayet hiçbir sınırlama olmaksızın araç kullanabileceği anlamına geliyorsa, bunu memnuniyetle karşılıyoruz.

“Eğer gelecek yılın Haziran ayı itibariyle Suudi Arabistan’daki kadınlar tutuklanma korkusu yaşamadan caddelerde araç sürüyor olursa, o zaman kutlama yapmak için bir sebep olur. Ancak şimdilik bu sadece bir adım. Suudi Arabistan’da her kadının babası, erkek kardeşi, eşi veya oğlu gibi, onlar adına karar alma yetkisine sahip bir erkek bir vasisi olduğu vesayet sistemi de dahil olmak üzere, tüm ayrımcı yasalarının ve uygulamaların da sonlandırıldığını görmeye ihtiyacımız var.

“Benzer şekilde, Suudi Arabistan’ın son günlerde yeni bir grup insan hakları aktivisti ve barışçıl muhalifi tutukladığı gerçeğini de görmezden gelmemeliyiz. Suudi Arabistan’da baskı hala yoğun bir şekilde sürüyor ve doğru yönde atılan münferit bir adım, bu durumu temelden değiştirmeyecek.”

Arka Plan

Kraliyet kararnamesi, 30 gün içinde uygulama mekanizmalarını araştıracak (İçişleri, Maliye ve Çalışma ve Sosyal Gelişme Bakanlıkları yetkililerinden oluşan) bir komitenin kuruluşunu duyurdu. 

Ancak 23 Haziran 2018’den önce yürürlüğe girmeyecek olan kararnamenin metni, uygulamanın “yerleşik yasal düzenlemelere” göre yapılacağını belirterek ve bu konuda daha fazla bir açıklama getirmeyerek, kararın tam olarak nasıl uygulamaya konulacağına ilişkin soru işaretleri yaratıyor.