Sudan: Protestocuların üzerine ateş açılması derhal soruşturulmalı

Sudan’da son iki gün içinde güvenlik görevlileri tarafından protestocuların üzerine ateş açılması sonucunda beşi öğrenci en az dokuz kişi öldürüldü, onlarca kişi ise yaralandı. Uluslararası Af Örgütü Doğu Afrika, Boynuz ve Büyük Göller Bölgesi Direktör Yardımcısı Seif Magango konuya ilişkin yaptığı açıklamada,

“Öldürmeler son bulmalı. Silahsız protestocuların üzerine ateş açılmasının gerekçesi olamaz. Bu olaylara ilişkin bağımsız ve etkin bir soruşturmanın yürütülmesi gerekiyor. Komuta sorumluluğu taşıyanlar da dahil olmak üzere gereksiz veya aşırı güç kullanımdan sorumlu olan herkes adalet önüne çıkarılmalıdır” dedi.

“Ayrıca hükümet, ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüğünü barışçıl biçimde kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınan herkesi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalıdır” diyen Magango, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hükümet, insanların giderek büyüyen zorlukları protesto etme haklarını eksiksiz şekilde kullanmasını engellemek yerine ülkedeki ekonomik koşulların hızla kötüye gitmesinin esas sebebini ele almalıdır.”

Arka Plan

Sudan, mevcut durumda şiddetli bir ekonomik kriz yaşıyor. Yükselen yakıt, elektrik, ulaşım, gıda ve ilaç fiyatları nedeniyle ülke çapında protestolar gerçekleştiriliyor. 14 Aralık’tan beri on binlerce insan, Vad Medeni, Port Sudan, Gebeit, El Kadarif, Atbara, Berber, Dongla, Kerime, Damazin, El Ubeyd, El Faşir, Hartum ve Omdurman da dahil olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen protestolara katıldı.

Çarşamba ve Perşembe günleri protestocuları dağıtmak için üzerlerine ateş açan güvenlik görevlileri, El Kadarif’te altı, Berber’de bir ve Kerime’de iki kişiyi öldürdü.

Protestoları sonlandırmaya çalışan hükümet, 20 Aralık’tan bu yana internete erişimi de engelliyor.