Sudan: Güvenlik güçlerinin protestoculara ve sağlık çalışanlarına yönelik ölümcül saldırıları sürüyor

17 Ocak’ta Hartum’daki Burri mahallesinde düzenlenen protestolarda biri doktor olan iki kişinin ateşli silahla yaralanarak ölmesi üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Sudanlı güvenlik güçlerinin protestoculara ve sağlık çalışanlarına yönelik ölümcül saldırılarına son vermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca UAÖ’ye ulaşan bilgilere göre, güvenlik güçleri, sağlık merkezlerine baskın düzenledi, hastanelerin içinde biber gazı kullandı ve doktorlara saldırdı.

UAÖ Doğu Afrika, Boynuz ve Büyük Göller Bölgesi Direktör Yardımcısı Sarah Jackson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sudanlı güvenlik güçlerinin protestoculara ve doktorlar gibi temel hizmet sağlayıcılara yönelik ölümcül güç kullanmayı sürdürmesi ve dizginlenemeyen bir şiddetle insanları öldürmesi vahşettir” dedi. Jackson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sudanlı yetkililer derhal güvenlik güçlerinin sorumluluğunu üstlenmeli ve protestoculara karşı ölümcül güç kullanımına son vermelerini sağlamalıdır. Ayrıca yetkililer, sağlık merkezlerine ve çalışanlarına, yaralı protestoculara ve tedavi görmek üzere hastanelerde bulunan diğer insanlara yönelik süregelen saldırıları acilen durdurmalıdır. Saldırılar, bu insanların sağlık ve kişisel bütünlük haklarını ihlal etmektedir.”

UAÖ, Perşembe günü Hartum’da bulunan El Faysal İhtisas Hastanesi’nde görevli bir doktor ile görüştü. Doktor UAÖ’ye güvenlik güçlerinin öğleden sonra hastaneye baskın yaptığını, hastane içinde biber gazı sıktığını ve kendisiyle birlikte diğer bir doktoru ve iki sağlık personelini gözaltına aldığını söyledi. Gözaltına alındıkları sırada darp edilen sağlık çalışanları tutuklanarak Milli İstihbarat ve Güvenlik Dairesi’ne bağlı ofislerde sorguya alındı. UAÖ’nün görüştüğü doktor herhangi bir suçlama olmadan akşam 20:30’dan sonra, diğerleriyse bundan birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

UAÖ ayrıca sosyal medyada ve WhatsApp aracılığıyla paylaşılan videoları da doğruladı. Perşembe günü Hartum’un Burri mahallesinde kaydedilen görüntüler, güvenlik güçlerinin bir caminin yanındaki futbol sahasında toplanan protestoculara ateş açtığını gösteriyor. Aldığı yara nedeniyle yere düşen en az bir kişi, diğer protestocular tarafından taşınarak oradan uzaklaştırılıyor. Yaralananların Royal Care Hastanesi’ne götürüldüğü ve çok sayıda protestocunun geceyi burada geçirdiği bildirildi.

17 Ocak’ta Sudanlı güvenlik güçleri Burri bölgesindeki evlere ve binalara biber gazı sıktı. Bu durum, her türlü güç kullanımının gereklilik ve orantılılık ilkelerine uygun olmasını gerektiren ve kapalı alanlarda biber gazı kullanımını yasaklayan uluslararası esasların açıkça ihlalidir. “Ulusal ve uluslararası yasaların açıkça ihlali olan bu duruma derhal son verilmelidir. Protestolar sırasındaki ölümlere dair bilgiler de dahil olmak üzere insan hakları ihlallerine ilişkin tüm iddialara yönelik bağımsız ve tarafsız soruşturmalar acilen başlatılmalı, ihlallerin sorumluları adil bir şekilde yargılanmalıdır” diyen Sarah Jackson, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sudan halkı bu protestolara katılarak ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarını kullanıyor. Hükümet, bu meşru hakları sınırlandırmaya çalışmak yerine insanları sokağa çıkmaya iten ekonomik krizin temel nedenlerini ele almalıdır.”