Sudan: Güvenlik görevlileri hastanedeki yaralı protestocuların peşine düştü

Sudanlı güvenlik görevlileri, Hartum’un dış mahallelerinden Omdurman’da gün içinde düzenlenen protestolar sırasında silahla yaralandıktan sonra tedavi için hastaneye giden protestocuları takip etti. Güvenlik görevlileri hastaneye girdi; gerçek mermi ve biber gazı kullanarak hastaları ve hastane çalışanlarını dehşet içinde bıraktı. Hastanenin bahçesinde ateş açan güvenlik görevlileri, daha sonra Omdurman Hastanesi’nin acil bölümüne ve tıbbi yardım bölümlerine girerek hem hastaları hem de doktorları tartakladı.

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Doğu Afrika, Boynuz ve Büyük Göller Bölgesi Direktör Yardımcısı Sarah Jackson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hastaneye yönelik bu saldırı uluslararası hukukun korkunç bir ihlalidir. Sudanlı güvenlik görevlilerinin barışçıl protestoları bastırma görevlerini bir üst boyuta taşıması sonucunda Omdurman Hastanesi’ndeki hastalara ve doktorlara biber gazı ve gerçek mermilerle saldırıldı” dedi. Jackson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu korkunç saldırıya yönelik acilen bir soruşturma başlatılmalı ve sorumluluğu bulunan tüm güvenlik görevlilerinden hesap sorulmalıdır. Sudan hükümeti ayrıca protestoculara ateş açma uygulamasına son verilmesi ve Sudanlıların ifade özgürlüğü hakkına saygı gösterilmesi için derhal harekete geçmelidir.”

19 Aralık 2018’den beri Sudan’ın dört bir yanında hayat pahalılığına karşı 380’in üzerinde protesto düzenlendi. Hükümete bağlı güvenlik görevlilerinin protestocuları şiddetle bastırması nedeniyle 40 kişi öldürüldü, çok daha yüksek sayıda kişiyse ağır yaralandı. 1.000’in üzerinde kişi gözaltına alındı. 9 Ocak’ta güvenlik güçlerinin Omdurman’da protestocuların üzerine ateş açması sonucunda en az üç kişi öldürüldü, sekiz kişi ise başından, göğüs kafesinden, midesinden ve bacaklarından aldıkları kurşun yaraları nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

UAÖ, 25 Aralık’ta düzenlenen protestolarda vurularak yaralanan ve halen Milli İstihbarat ve Güvenlik Dairesi’ne (NISS) bağlı güvenlik görevlilerince alıkonan Yaser Elsir Ali’nin derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

57 yaşındaki Yaser Elsir Ali, Sudan’ın başkenti Hartum’daki bir protestoda ağır yaralandı. Kendisine isabet eden bir mermi kaburgasını parçaladı, akciğerini deldi ve omuriliğine saplandı. Yaser, hastanedeki ilk müdahaleden sonra uzmanlaşmış omurilik tedavisi için Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecekti, ancak Milli İstihbarat ve Güvenlik Dairesi yetkilileri onu 5 Ocak’ta gözaltına aldı. Yaser Elsir Ali’nin nerede tutulduğu bilinmiyor.

“Sudanlı yetkililer Yaser Elsir Ali’yi derhal serbest bırakmalı ve tedavi görmeye gitmesine izin vermelidir. Yaser’in hayatı tehlikede ve acilen uzmanlaşmış tıbbi tedaviye ihtiyacı var” diyen Sarah Jackson, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yetkililer, yalnızca barışçıl biçimde protesto yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınanları da derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalıdır. Daha iyi bir yaşam standardı talep etmek suç değildir.”