Suç işlendiğine dair hiçbir delil sunulmayan Gezi Parkı davası düşürülmelidir

2013 yılında gerçekleşen ve çoğunlukla barışçıl olan Gezi Parkı protestolarını “organize ve finanse etmek” yoluyla “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun da aralarında bulunduğu 16 kişinin yargılandığı dava 24 Haziran günü başlıyor. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Strateji ve Araştırma Yöneticisi Andrew Gardner davaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Bugün itibariyle Osman Kavala, cezaevinde bir tek gün dahi geçirmemesi gerekirken parmaklıklar ardındaki 600. gününü doldurdu. Bu dava, ciddi kusurların yaygın olduğu yargının içinde bulunduğu durumu bu siyasi cadı avının gerçekleşmesine zemin sağlayarak gözler önüne seriyor.”

“Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve diğer 14 kişi hakkındaki 657 sayfalık iddianamede, hükümeti ortadan kaldırmak için komplo kurmak iddiası da dahil olmak üzere, herhangi bir suç işlediklerine dair tek bir delil kırıntısı dahi sunulmuyor. Aksine, iddianamede, sıradan sivil toplum etkinliklerini suç gibi lanse eden akıl almaz bir çaba gösteriliyor.”

“Bu dava, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum isimlerini susturmak için gerçekleştirilen korkunç bir girişimden başka bir şey değildir. Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu derhal serbest bırakılmalı ve davada yargılanan 16 kişinin aleyhindeki absürt suçlamalar düşürülmelidir.”

Arka Plan

Osman Kavala 1 Kasım 2017’den, Yiğit Aksakoğlu ise 17 Kasım 2018 tarihinden beri Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

19 Şubat 2019 tarihinde, Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve diğer 14 kişi hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” iddiasını içeren iddianeme savcılık tarafından İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianame, mahkeme tarafından 4 Mart 2019 günü kabul edildi. 24 ve 25 Haziran 2019 günlerinde Silivri Cezaevi yerleşkesindeki mahkeme salonunda gerçekleşecek davanın ilk duruşmasını Uluslararası Af Örgütü temsilcileri gözlemleyecek.

Aynı soruşturma kapsamında sivil toplumun birçok kesiminden, çok daha büyük bir grup insan hakkında ise savcılık soruşturması devam ediyor.