S. Arabistan: Kaşıkçı’ya ilişkin BM raporu, gerçeğin ortaya çıkarılması için bağımsız bir ceza soruşturması yürütülmesi gerektiğine dikkat çekiyor

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) raporu yayımlandı. Kaşıkçı’nın “yargısız infaz mağduru” olduğu sonucuna varan raporda, “Suudi Arabistan devletinin insan hakları hukuku gereğince cinayetten sorumlu olduğu” belirtildi ve “Veliaht Prens de dahil olmak üzere üst düzey Suudi yetkililerin bireysel sorumluluğuna ilişkin daha derin bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini gösteren güvenilir kanıtların varlığına” dikkat çekildi. Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, tamamlayıcı bir uluslararası ceza soruşturması yürütülmesini tavsiye eden Özel Raportör’ün tavsiyesine zaman kaybetmeden uyma çağrısında bulunuyoruz. BM raporu, Suudi Arabistan’ın hesap verebilirliği sağlamak adına şimdiye kadar attığı adımların yetersiz olduğunu, hatta bu adımların hem yöntemsel olarak hem de esas itibariyle insan hakları standartlarını ihlal ettiğini doğruluyor.”

“Bu korkunç fiilde sorumluluk taşıdığı kanıtlanan kişiler, mevkileri ne olursa olsun adalet önüne çıkarılmalıdır. Genel Sekreter Guterres, dünyanın dört bir yanındaki muhaliflerin, gazetecilerin, aktivistlerin ve insan hakları savunucularının planlı bir şekilde öldürülmesine sert tepki verileceğine dair güçlü bir mesaj iletmelidir” diyen Maalouf, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Raporun bulguları, yurtdışında yaşayan Suudi Arabistanlı muhaliflerin hayatının tehlikede olduğunu doğruluyor. Suudi Arabistan sivil toplumunun büyük bir kısmı ise keyfi gözaltılar, işkence ve hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda ölüm cezası ile karşı karşıya kalıyor. Uluslararası toplum, ifade özgürlüğünün her türüne yönelik baskılara son verilmesini sağlamak için Suudi Arabistan yetkililerini zorlamayı sürdürmelidir.”