Rusya’daki holiganlık suçlamaları barışçıl Greenpeace protestosu için geçerli olamaz

Uluslararası Af Örgütü bugün bir açıklama yaparak, geçen ay Rusya karasularında gerçekleştirilen Greenpeace “Arctic Sunrise” protestosunda yer alan kişilere yeni yöneltilen “holiganlık” suçlamalarını yersiz olduğunu dile getirdi ve bu suçlamaların düşürülmesini talep etti.

23 Ekim Çarşamba günü yapılan bir açıklamada, Rusya Federal Soruşturma Komitesi, aktivistlere ilk başta yöneltilen “korsanlık” suçlamasının düşürüldüğünü ve aktivistlerin bunun yerine “holiganlık” ile suçlandıklarını belirtmişti. Rusya yasaları uyarınca holiganlığın azami cezası yedi yıl hapis.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “İlk başta yöneltilen korsanlık suçlaması son derece absürttü – ancak yeni suçlama da bundan daha iyi değil. Holiganlık, Rusya’da ciddi bir suç. Barışçıl protestoculardan hiçbiri bununla yargılanmamalı” dedi.

Rusya Ceza Kanunu uyarınca, holiganlık suçlaması, sadece belirli bir ırka, etnik kökene, dini veya sosyal gruba yönelik nefret temelli, kamu düzenini ağır bir şekilde bozmak için silah kullanan kişilere yöneltilebiliyor. Holiganlık ile ilgili hüküm belirsiz ve suiistimale açık. Uluslararası Af Örgütü bu olayda söz konusu hükmün uygulanmaması gerektiğini düşünmektedir.

Dalhuisen “Bu Rus cezai kovuşturma ruleti durmalı. Arctic 30 aktivistleri derhal serbest bırakılmalı ve Rusya yetkilileri aktivistlere yönelik asılsız cezai kovuşturma girişimlerini durdurmalı. Rusya yasaları uyarınca gözaltındaki Greenpeace aktivistleri için en fazla idari kanun ihlalleri geçerli olabilecekken Rusya yetkililerinin tekrar eden cezai kovuşturma girişimlerinin arkasında art niyet olduğu görülüyor. Yetkililer, ne kadar barışçıl olursa olsun, protestolara müsamaha gösterilmeyeceği ve ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir ihlale ağır cezalar verileceği mesajını iletmek istiyor” dedi.

Holiganlık suçlaması geçen yıl da Rusya punk grubu Pussy Riot üyelerine yöneltilmişti. Uluslararası Af Örgütü grup üyelerine bu suçlamanın yöneltilmesine karşı bir kampanya düzenledi ve bir çalışma kampında iki yıllık hapis cezasını çekmekte olan iki grup üyesi kadını düşünce mahkumu olarak görmektedir.