Rio Polisi En Az 1500 Kişinin Ölümünden Sorumlu!

Uluslararası Af Örgütü, önümüzdeki yıl Rio de Janeiro'da gerçekleştirilecek olimpiyat oyunları öncesi, kentteki askeri polisler hakkında süregelen tartışmalarla ilgili bir rapor yayımladı. Rapor, askeri polisin "önce vur, sonra sorgula" stratejisiyle cinayet oranını arttırdığı, ancak bu olayların nadiren soruşturularak adalet önüne getirildiği belirtiliyor.

"Oğlumu Öldürdün: Rio de Janeiro'daki Askeri Polisin Cinayetleri" isimli rapor, kentte görevli askeri polis güçlerinin son beş yıl içinde 1519 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu belirtiyor. Raporda askeri polisin çoğu zaman yasa dışı bir şekilde yaralı ya da teslim olmuş zanlıları vurarak öldürdüğüne dair kanıtların var olduğu ifade ediliyor.

Bu kanıtlardan biri de rapora göre, Rio'nun kuzeyindeki yoksul Acari mahallesinde yapılan araştırmaya dayanıyor. Örgüt, bu mahallede polisin bir genci öldürdüğü her on olaydan 9'unun yargısız infaz olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü'nün Brezilya Direktörü Atila Roque ise polisin bu şekilde siyah ve yoksul bir gençlik kuşağının önemli bir kesimini yok ettiğini söylüyor.

Raporda değinilen bir diğer nokta da, kolluk kuvvetleri tarafından öldürülen kişilerin ölümlerini meşrulaştırmak için suç mahalline silah, uyuşturucu bırakıldığı iddiası... Öte yandan rapora adını veren ise Nisan 2015'de evinin önünde öldürülen 10 yaşındaki Eduardo de Jesus'un annesinin ifadeleri. 

2016 Rio Olimpiyatları'na bir yıl kala açıklanan Uluslararası Af Örgütü raporu ayrıca bu olayların çoğunlukla soruşturulmadığını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmadığını da kaydediyor.

Raporun İngilizce versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.