Pendik’te Yaşayan Romanlarla İlgili Acil Eylemimiz Hakkında

Uluslararası Af Örgütü olarak 12.12.2013 tarihinde kamuoyuyla paylaştığımız “Pendik’te yaşayan aileler zorla tahliye edilme tehlikesi ile karşı karşıya” başlıklı acil eylemimizle ilgili Pendik Belediyesi tarafından kurumumuza yapılan açıklamada, söz konusu bölgede Romanlara yönelik kendi belediyeleri tarafından herhangi bir zorla tahliye işlemi uygulanmadığı ve konuyla ilgili idari sorumluluk kabul etmedikleri belirtilmiştir.

Öncelikle kendilerine konuya göstermiş oldukları ilgi ve hızlı yanıttan dolayı teşekkür ederiz. Pendik Belediye Başkanı ve diğer ilgili çalışanlar, acil eylemimiz yayınlandıktan sonra telefonla ve sosyal medya üzerinden çeşitli kereler bizlere ulaşarak, konuyla ilgili görüşlerini paylaşmış ve fikir alışverişinde bulunmuştur. Pendik Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından söz konusu bölgeye herhangi bir şekilde müdahalede bulunulmadığını ve zorla tahliye uygulanmasının söz konusu olmayacağını bizlere iletilmelerini ayrıca memnuniyetle karşılamaktayız.

Acil eylem çağrımız coğrafi sınırları temel alınarak hazırlanmıştı, bu bilgi acil eylemimize konu olan bölgenin Pendik Belediyesi sınırlarında olduğunu gösteriyordu. Fakat kendileri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda acil eyleme konu olan bölgenin hangi belediyenin idare alanı olduğu konusunda tutarsız bilgilerle karşılaştık. Coğrafi olarak Pendik Belediye sınırları içerisinde yer alan bu bölgenin, sorumluluk durumu ile ilgili ne yazık ki tüm çabalarımıza rağmen net bilgi alamamaktayız.

Ailelerin coğrafi olarak Pendik ilçe sınırları içinde olduklarını kesin olarak belirlemiş olmamıza rağmen, idari sorumluluğun hangi kurumda olduğunu sayısız kurumla (Sultanbeyli Belediyesi, Battalgazi Muhtarlığı, Mimar Sinan Muhtarlığı, Emirli Köyü muhtarlığı, İBB Beyaz Masa, İBB Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Anadolu Yakası Zabıta Müdürlüğü, Pendik İlçe Jandarma Komutanlığı ve Pendik Kaymakamlığı) irtibat kurmamıza rağmen henüz tam olarak netleştirememiş bulunmaktayız.

Konuyla ilgili, yukarıda sıraladığımız ve görüştüğümüz tüm taraflar, bölgenin kendi sorumluluk sınırlarında olduğunu reddetmektedir. Uluslararası Af Örgütü, bu belirsizliğin söz konusu bölgede yaşayanlar için her türlü yasa dışı tahliye durumunda, zararlarının telafi edilmesini ya da uluslararası hukuk uyarınca barınma haklarını kullanmalarını gözle görülür şekilde engelleyeceğinden endişe duymaktadır.