PANEL – 70 Yıllık Yurtsuzluk: Filistinli Mülteciler ve Geri Dönüş Hakkı

Tarih : 21 Haziran 2019, Cuma
Saat: 14:00 – 15:30
Yer: Kadir Has Üniversitesi, Cibali Salonu
Cibali Mah. Hisaraltı Cad. No:17 Fatih / İSTANBUL

"Bir yıl da sürse, iki yıl da, hatta on yıl da sürse önemli değil, topraklarımıza geri döneceğiz."

Bunlar, topraklarından zorla koparılan ve Batı Şeria’daki Aida mülteci kampında hayatına devam eden Tahir’in sözleri. Tahir, 70 yıl önce başlayan ve bugün de devam eden işgal nedeniyle zorla yerinden edilen 5.2 milyon Filistinli mülteciden yalnızca biri.

Filistinli mültecilerin büyük bir kısmı Ürdün, Lübnan, Suriye ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarında, çoğunlukla esas evlerinden ve kasabalarından 100km’den daha az uzaklıkta yaşıyor. Filistinli mültecilerin çoğu bu ülkelerde yoksullukla ve sistematik insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kalıyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 1948’den bu yana devam eden işgale ve zorla yerinden edilmelere karşı Filistinli mültecilerin sesini duyurmak ve geri dönüş haklarına dikkat çekmek amacıyla “70 Yıllık Yurtsuzluk” adlı bir kampanya yürütüyor. Kampanya kapsamında 21 Haziran Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde “70 Yıllık Yurtsuzluk:  Filistinli Mülteciler ve Geri Dönüş Hakkı” adlı bir panel düzenliyor.

Georgetown Üniversitesi’nden Francesca Albanese’in uluslararası hukuk çerçevesinde Filistinlilerin geri dönüş hakkını aktaracağı panelde, foto muhabir Hosam Salem ise mülteci bir fotoğrafçı olarak Filistin’i konuşacak. Panelin son konuşmasını gazeteci Mete Çubukçu yapacak ve Cebelliye’den Balata’ya, Şatilla’dan Yarmuk’a, Filistinli mültecilerin geri dönüşü mümkün mü sorusunu soracak.

Panele dair daha fazla bilgi edinmek ve röportaj talebinde bulunmak için Uluslararası Af Örgütü Basın Koordinatörü Beril Eski ile [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

PROGRAM

-Uluslararası Hukukta Filistinlilerin Geri Dönüş Hakkı
Francesca Albanese, Georgetown Üniversitesi Uluslararası Göç Çalışmaları Enstitüsü Araştırmacısı.

-Mülteci bir Fotografçının Gözünden Filistin
Hosam Salem, Fotomuhabir

-Cebeliye'den Balata'ya Şatilla'dan Yarmuk'a: Geri dönüş mümkün mü?
Mete Çubukçu, Gazeteci

*Panel sırasında Türkçe ve Arapça’ya tercüme yapılacaktır.