Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Davası

Arka Plan Bilgisi

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesinin İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul, İdari İşleri Müdürü Pınar Tarlak, Editör Hatice Urun, Editör Mehmet Ali Çelebi ve Editör Reyhan Hacıoğlu’nun da aralarında olduğu 14 gazeteci hakkında, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” ve “Terör Örgütlerinin Yayınlarını Basmak ve Yayınlamak” suçları kapsamında dava açıldı.

Davada 6 gazeteci tutuklu olarak yargılanıyor.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin Ocak ayından itibaren yaptığı yayınlarda; “Özellikle kamuoyunda ‘Zeytin Dalı Harekatı’ olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti devletinin PKK/KCK bölücü terör örgütüne ve örgütün Suriye uzantılarına yönelik Afrin’de yürütmekte olduğu meşru operasyonlarla ilgili örgütün lehine, devletimiz aleyhine yalan haberlerle olumsuz bir algı oluşturmak amacıyla rutin ve sistematik şekilde terör örgütü propagandasının yapıldığı” iddiası ileri sürüldü.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 675 sayılı KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin devamı niteliğinde olduğu iddia edilen iddianamede, “… bölücü terör örgütünün ‘Özgür Gündem’ gazetesiyle yürüttüğü KCK organizesindeki propaganda ve ajitasyon faaliyetlerinde gazetenin kapatılması ile oluşan boşluğun ‘Özgürlükçü Demokrasi’ gazetesiyle doldurulmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

İddianamede suçlamalara esas olarak, büyük çoğunlukla, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nde Ocak ayından itibaren yapılmış haberler delil olarak gösterildi.

Davanın ilk duruşması 12 Eylül 2018 günü, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.