Türkiye: Osman Kavala’nın tutukluğunun devamı yönündeki feci karardan geri dönülmeli

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Strateji ve Araştırma Yöneticisi Andrew Gardner, ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ gibi asılsız suçlamalarla yargılanan Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verilmesi üzerine şunları söyledi:

“Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verilmesi feci ancak şaşırtıcı değil. Bu karar, Türkiye’deki yargı sisteminin meşru sivil toplum faaliyetlerini hedef almak ve insanları en ufak bir kanıt dahi olmadan cezaevinde tutmak amacıyla bir silah olarak kullanıldığını yine ortaya koydu.”

“Osman Kavala zaten 625 gündür cezaevinde. Hakkındaki iddianamede suç teşkil eden herhangi bir fiilin gerçekleştirildiğine dair en ufak bir kanıt bulunmamasına rağmen, Kavala’nın altı yıl önceki Gezi protestoları sırasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlanması akla mantığa sığmıyor.”

“Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı, Kavala’ya ve Gezi davası olarak bilinen davada yargılanan diğer kişilere yönelik suçlamalar düşürülmelidir.”

Arka Plan

Osman Kavala 1 Kasım 2017’den beri Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Kavala ile aynı davada yargılanan Yiğit Aksakoğlu ise yedi aydan uzun süre cezaevinde tutulduktan sonra 25 Haziran 2019’da görülen ilk duruşmada serbest bırakıldı. Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve diğer 14 kişiye “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlaması yöneltiliyor.

Davanın bir sonraki duruşması 8-9 Ekim 2019 tarihlerinde görülecek.