Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hükümet Değişikliği Cezasızlığa Yol Açmamalı

Uluslararası Af Örgütü bugün bir açıklama yaparak, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin geçici Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza’nın, hükümet değişikliklerinin uluslararası hukuk uyarınca suçlu olduğundan şüphelenilen kişilerin cezasızlıktan faydalanmasında hükümetin rol oynamamasını güvence altına alması gerektiğini belirtti.

Örgüt, aynı zamanda Samba-Panza’nın savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve diğer ciddi insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğinden şüphelenilenlerin soruşturulacağı ve adil yargılanma koşulları uyarınca yargılanacağı konusunda güvence vermesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Orta Afrika Araştırmacısı Christian Mukosa, “Uluslararası Af Örgütü, uluslararası hukuk uyarınca makul bir şekilde, suç işlediğinden veya insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğinden şüphelenilen bireylerin, suç ve ihlalleri tekrar edebilecekleri yetki sahibi mevkilerde olmasına izin verilmemesi gerektiğini düşünmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde cezasızlığın yeri olmamalı. Geçen aylarda Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştiren korkunç insan hakları ihlallerinde payı olan şüphelilerin yargılanıp, cezalandırılması ve mevkilerini cezasızlıktan faydalanmak için kullanmalarına izin verilmemesi bir zorunluluktur. Geçici hükümetin, uzun vadeli kalıcı barış ve insan haklarına saygıya yolculuğunun başlayabilmesi için, anti-balaka milislerinin, Seleka ve insan hakları ihlallerini gerçekleştirme konusunda payı olduğundan şüphelenilen devamlı bağlantılarının adalet önüne çıkarılmasını sağlamalıdır” diye konuştu.

Samba-Panza, 6 Mayıs'ta Geçiş Hükümeti Konseyi’nde yaptığı konuşmada hükümetinde değişiklikler yapacağını ve onu daha kapsayıcı ve halkı daha fazla temsil eden bir hale getireceğini taahhüt etti.