ODTÜ’de Onur Yürüyüşü düzenleyen öğrencilere korkunç bir biçimde şiddetle müdahale edildi

Bugün Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Onur Yürüyüşü düzenleyen öğrencilere polis tarafından şiddet kullanılarak müdahale edildi ve 25 öğrenci gözaltına alındı. Konuya dair açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou şunları söyledi:

“Bugün aşkın ve dayanışmanın kutlanacağı Onur Yürüyüşü’nün polis tarafından böylesine şiddetle müdahaleye uğraması; göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve biber gazıyla müdahale edilmesi; ayrıca en az 25 kişinin hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alındığı haberlerini büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Polisin aşırı şiddet kullandığına dair iddialar derhal soruşturulmalıdır.”

“Uluslararası Af Örgütü olarak ODTÜ kampüsündeki Onur Yürüyüşü kutlamasına polisin bu şekilde müdahale etmesini kınıyoruz. Üniversite yetkililerinin yalnızca onur ve eşitlik hakkını talep eden öğrencileri susturmak için polisi çağırması durumun vehametini ortaya koyuyor.”

“Tüm gözaltındakiler derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.”

Barışçıl bir şekilde eylem yapan öğrencilere polis tarafından çadır altında duramayacakları, gökkuşağı bayrağı açamayacağı, çimlerde oturamayacakları söylendi, neticede öğrencilerin açıklamalarını okumalarına izin verilmedi. Gözaltına alınanlar arasında ODTÜ LGBT Dayanışması’ndan Melike Balkan ve Özgür Gür ile üniversitede çalışan bir akademisyen de bulunuyor.