2. Duruşma

Gazeteci ve hak savunucusu Nurcan Baysal’ın, TCK madde 216’da düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” suçu kapsamında yargılandığı davanın 2. duruşması, 16 Ekim günü Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu duruşmada, Nurcan Baysal ilk savunmasını sundu.

Savunmasında Baysal; bir yazar olarak tüm dünyada insanların barış içinde yaşamasını savunduğunu, sorunların silah ve çatışmayla değil diyalogla çözülmesi gerektiğine inandığını, davaya konu Tweet’lerinde de Türkiye hükümetini barışçıl politikalar izlemeye davet etmek istediğini ve hiçbir şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamına girebilecek bir eyleminin olmadığını ifade etti.

Baysal’ın müdafi de, bu dava ile Nurcan Baysal’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” suçunun maddi ve manevi unsurlarının ise oluşmadığını ekledi.

Mahkeme, ara kararında, esas hakkındaki savunma için gelecek celseye kadar süre verilmesine, duruşmanın ise 14 Şubat 2019 gününe ertelenmesine karar verdi.