Mısır’da 2 hafta içinde 6 kişinin ölüm cezası infaz edildi

Mısır yetkilileri, Rabia Katliamı’ndan sonraki haftalarda yaşanan çatışmalar sırasında bir polis memurunu öldürdükleri gerekçesiyle ölüm cezasına mahkum edilen üç kişiyi bugün asarak öldürdü. Üç kişinin ölüm cezasının uygulanması ile birlikte iki hafta içinde gerçekleştirilen infazların sayısı altıya ulaştı.

Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika Kampanyalar Direktörü Najia Bounaim konu hakkında yaptığı açıklamada “Başka davalarda üç kişi hakkında verilen ölüm cezalarının uygulanmasından sadece birkaç gün sonra gerçekleştirilen bu ölüm cezası infazları, bu yıl uygulanan ölüm cezalarının sayısında son derece kaygı verici bir artışa işaret ediyor” dedi.

“Ölüm cezası en acımasız, insanlık dışı ve alçaltıcı cezadır. Ölüm cezasına başvurmak her durumda korkunçtur, ancak ölüm cezası uygulanan altı kişinin tümünün işkence altında edinildiği öne sürülen itiraflara dayanılarak mahkum edilmiş olması daha da dehşet vericidir. Mısır’ın adalet sistemindeki kusurlar nedeniyle son yıllarda yüzlerce kişi, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda ölüm cezasına mahkum edildi” diyen Bounaim, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Mısır yetkilileri, uygulanması planlanan diğer tüm ölüm cezalarını durdurmalı ve ölüm cezasını tamamen kaldırma amacıyla infazların ertelenmesi yasasını acilen çıkarmalıdır.”

Arka Plan:

13 Şubat’ta Mısır yetkilileri, Gize’deki Kerdasa bölgesinde 19 Eylül 2013’te bir polis memurunu öldürdükleri gerekçesiyle ölüm cezasına mahkum edilen üç kişiyi öldürdü. Ölüm cezasına mahkum edilen üç erkekten biri, savcılığa çıkarılarak suçlanmadan önceki üç gün boyunca zorla kaybedilmişti. Avukatları, üç kişinin de cinayeti itiraf etmeleri için işkenceye uğradığını öne sürdü.

Mısır yetkilileri, 7 Şubat’ta da 2014’te Mansure şehrinde bir hakimin oğlunu öldürdükleri gerekçesiyle ölüm cezasına mahkum edilen üç erkeği öldürdü. Bu kişilerin de suçlarını itiraf etmeleri için işkence gördükleri iddia edildi.

Uluslararası Af Örgütü, suçlanan kişinin kim olduğundan, suçun niteliği veya hangi koşullarda işlendiğinden ya da öldürme yönteminden bağımsız olarak istisnasız tüm davalarda ölüm cezasına karşı çıkıyor.