Mısır: Son gözaltılar, barışçıl muhalefete yönelik baskıların yeniden başladığına dair kaygı yaratıyor

Mısır’da işçi hakları avukatı Haytam Muhammedin ile eski siyasi aktivist Mustafa Mahir bu hafta keyfi bir şekilde gözaltına alındı. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), son gözaltıların Mısır yetkililerince barışçıl muhalefete ve geçmişte aktivizm yürüten kişilere yönelik baskıların yeniden başlatıldığına dair kaygı yarattığını söyledi.

UAÖ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Magdalena Mughrabi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Son gözaltılar bağımsız aktivistler ve insan hakları örgütleri arasında, Mısır yetkililerinin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarına yönelik saldırıları yeniden başlattığına dair korku iklimini canlandırdı” dedi. Mughrabi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mısır yetkililerinin barışçıl aktivistleri asılsız suçlamalarla aylarca, hatta bazı durumlarda yıllarca keyfi olarak gözaltında tuttuğu korkunç bir sicili var. Herhangi bir yargılama bile yapılmadan gözaltında tutulan aktivistler, koşullu tahliye edilmeleri halinde de çok sıkı koşullara tabi tutuluyor. Yetkililer keyfi gözaltıları yeniden başlatarak baskılarını artırmak yerine, barışçıl muhalifleri taciz etmeye son vermeli ve yalnızca ifade, örgütlenme ve toplanma haklarını barışçıl biçimde kullandıkları gerekçesiyle gözaltında tutulan herkes derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.”

UAÖ, Mısır yetkililerine, Mustafa Mahir’i ve Haytam Muhammedin’i derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaları çağrısında bulunuyor. Mahir ve Muhammedin keyfi olarak gözaltına alınmıştır ve kendilerine yöneltilen suçlamalar son derece muğlak olmakla birlikte, güvenilir bir temelden yoksundur. Bu kişilerin yalnızca geçmişteki barışçıl aktivizmleri nedeniyle hedef alındığı görülmektedir. Yetkililer gözaltı, tutuklama ve sorgulama aşamalarında da Mahir ve Muhammedin’in adil yargılanma haklarını ihlal etmiştir.

Arka Plan

13 Mayıs’ta Haytam Muhammedin, tahliye koşullarını ihlal etmekle haksız yere suçlanarak Kahire’nin güneyindeki Gize kentinde bulunan Saf polis merkezine çağrıldı. Muhammedin polis merkezine gittiğinde memurlar tarafından gözaltına alındı ve 16 Mayıs’a kadar avukatına erişimi olmaksızın alıkonuldu. Haytam Muhammedin, kemer sıkma önlemlerine karşı barışçıl protestoları kışkırtmakla suçlanarak keyfi bir şekilde gözaltına alınmış ve beş ay alıkonulduktan sonra 30 Ekim 2018’de şartlı tahliye edilmişti.

14 Mayıs’ta sivil giyimli polis güçleri Mustafa Mahir’in Kahire’de bulunan Katameya semtindeki evine giderek herhangi bir gözaltı emri göstermeden Mahir’i gözaltına aldı. Yetkililer Mahir’i 16 Mayıs’a kadar hücre hapsinde tuttu.

16 Mayıs’ta Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığı’na bağlı savcılar her iki kişinin “terörist bir grubun amacına ulaşmasına yardım etmek” suçlamasıyla 15 gün tutuklu kalmasını istedi. Muhammed’in ve Mahir’in sorgulama öncesinde avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi ve Muhammed’in yanında avukatı olmadan sorgulandı.