Mısır: Mahkeme, cinsel tacize karşı durduğu için cezaevine konulan Amal Fathy’nin serbest bırakılmasına karar verdi

Mısır yetkilileri, Eylül ayında paylaştığı bir videoda Mısır yetkililerini cinsel tacizle yeterince mücadele etmedikleri için eleştirdiği gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına mahkum edilen insan hakları savunucusu Amal Fathy’nin serbest bırakılması yönünde verilen mahkeme kararını uygulamalıdır.

Amal Fathy “terörist bir gruba üye olmak,” “terör eylemlerini teşvik eden fikirler yayınlamak” ve “yalan haberler yaymak” ile suçlandığı diğer bir davada tutuklu yargılanmasına itiraz etmişti. Mısır ceza mahkemesi bugün, Fathy’nin itirazını kabul ederek adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine karar verdi. Adli kontrol şartlarına göre Amal’in her hafta birkaç kez polis merkezine gitmesi gerekiyor. Bu davanın bir sonraki duruşması 26 Aralık’ta görülecek.

UAÖ Kuzey Afrika Kampanyalar Direktörü Najia Bounaim konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mahkemenin bugün haksız yere yedi aydır cezaevinde tutulan Amal Fathy’nin şartlı tahliye edilmesine karar vermesi Amal’in cezaevinde çektiği eziyetin yakında biteceğine dair umut veriyor. Mısır yetkilileri mahkeme kararına uymalı ve Amal’in derhal serbest bırakılmasını ve ailesine kavuşmasını sağlamalıdır” dedi. Fathy, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Ancak adli kontrol şartıyla tahliye yeterli değil. Amal Fathy yalnızca cinsel tacize karşı barışçıl biçimde sesini yükselttiği için ifade özgürlüğü hakkı açıkça ihlal edilerek cezalandırıldı. Bu durum, Mısır’ın uluslararası yükümlülüklerine ve kendi anayasasına aykırıdır. Mısır yetkilileri Amal’e yönelik tüm suçlamaları düşürmeli, daha önce verilen mahkumiyet kararı ile iki yıl hapis cezasını bozmalı ve fikirlerini özgürce ifade ettiği için başka misillemelerle karşı karşıya kalmamasını güvence altına almalıdır.”

Amal Fathy, maruz kaldığı cinsel şiddeti anlattığı ve Mısır yetkililerini kadınları korumakta yetersiz kaldıkları için eleştirdiği bir videoyu Facebook’ta paylaştığı gerekçesiyle 11 Mayıs’ta keyfi olarak gözaltına alındı.

Amal, 20 Eylül’de, iki yıl hapis cezasının geçici olarak ertelenmesi için 20.000 Mısır Lirası (yaklaşık 1.120 Amerikan Doları) kefalet ödemeye ve 10.000 Mısır Lirası (yaklaşık 560 Amerikan Doları) para cezasına mahkum edildi. Kefalet bedeli ve para cezası ödendi. Amal şu an yüksek mahkemenin 30 Aralık’ta açıklayacağı nihai kararını bekliyor. Mahkeme, Amal’in yeniden gözaltına alınmasını isteyebilir. Uluslararası Af Örgütü, 2018 Haklar İçin Yaz kampanyasının bir parçası olarak Amal Fathy’nin davasına dikkat çekiyor. Konu hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.