Mısır: Beş buçuk yıldır cezaevinde tutulan foto muhabir Şavkan serbest bırakıldı

Şavkan ismiyle de bilinen foto muhabir Mahmud Ebu Zeyd, uydurma suçlamalarla beş yıldan uzun süre cezaevinde tutulduktan sonra bugün serbest bırakıldı. Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika Kampanyalar Direktörü Najia Bounaim şunları söyledi:

“Mahmud Ebu Zeyd’in ve ailesinin yaşadıkları eziyet, Ebu Zeyd’in çok geç de olsa serbest bırakılmasıyla sona erdi. Düşünce mahkumu olan Ebu Zeyd, parmaklıklar ardında değil beş buçuk yıl, bir dakika bile geçirmek zorunda kalmamalıydı.”

“Serbest bırakıldıktan sonra da mantıksız adli kontrol şartlarıyla karşı karşıya kalan Ebu Zeyd’in gelecek beş yıl boyunca her gün 18:00 ile 06:00 saatleri arasında polis merkezinde 12 saat geçirmesi gerekiyor. Ebu Zeyd’in özgürlüğünü sınırlandıran bu ölçüsüz tedbirler derhal kaldırılmalıdır.”

“Mahmud Ebu Zeyd, yalnızca işini yaptığı için  cezaevine gönderilmiş bir gazetecidir. 700’ün üzerinde kişi hakkında yapılan ve hiçbir şekilde adil olmayan bir toplu yargılamada uydurma suçlamalarla mahkum edilmesi zaten büyük bir adaletsizlikti” diyen Bounaim, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Mahmud Ebu Zeyd adaletsizliğe uğramıştır. Yetkililer, Ebu Zeyd’in insan haklarına yönelik bu korkunç ihlale karşılık kendisine eksiksiz onarım sağlamalıdır.”

Arka Plan

Mahmud Ebu Zeyd 14 Ağustos 2013’te Kahire’deki Rabiatul Adeviyye meydanında düzenlenen oturma eyleminde gözaltına alındı. Ebu Zeyd gözaltına alındığında Londra merkezli fotoğraf ajansı Demotix adına orada bulunuyordu. Kendisiyle birlikte gözaltına alınan diğer iki gazeteci aynı gün serbest bırakılmıştı. Ebu Zeyd’e cinayet de dahil olmak üzere 24 ayrı suç yöneltildi. Duruşması sırasında savcılık, Mahmud Ebu Zeyd’in üzerine atılı suçları işlediğine dair yeterli kanıt sunamadı.

Mahmud Ebu Zeyd, Eylül 2018’de aralarında Müslüman Kardeşler örgütünün liderlerinin de bulunduğu 700’ün üzerinde kişi hakkında yapılan toplu yargılamada beş yıl hapis cezasına ve para cezasına mahkum edildi. Bu süreyi zaten tutuklu yargılanarak geçirdiği için beş yıl adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak para cezasını ödeyemediği için Ebu Zeyd’in hapis cezasına altı ay daha eklendi.