Mısır: Aktivist Amal Fathy’nin mahkeme önüne çıkartılması şok edici bir adaletsizlik örneği

Uluslararası Af Örgütü, bugün kendisine uygulanan cinsel şiddetin videosunu paylaştığı için tutuklanan Mısırlı aktivist Amal Fathy’nin mahkeme önüne çıkartılması hakkında bir açıklamada bulundu. 

Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika Kampanyalar Direktörü Najia Bounaim, “Amal Fathy, Mısır’da kendisine uygulanan cinsel şiddet hakkında konuşma cesareti göstermiştir ve cesareti için mahkeme önüne çıkartılması değil, takdir edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Bounaim sözlerini şöyle sürdürdü, “Mısırlı yetkililer, kadına yönelik şiddetin faillerini soruşturmak yerine, kendisine uygulanan cinsel şiddet için ses çıkartan Amal Fathy’i soruşturmaya tabi tutmuşlardır. Bu şoke edici bir adaletsizlik vakasıdır. Fathy, kendi yaşadığı gerçeği dünyaya duyurarak, Mısır’da kadınların güvenliği konusundaki hayati meselenin altını çizen bir insan hakları savunucusudur, bir suçlu değildir.”

“Bir kez daha Mısır yetkililerine derhal ve koşulsuz olarak Amal Fathy’i serbest bırakmaları için çağrıda bulunuyoruz. Barışçıl bir şekilde kendi düşüncelerini paylaşan bir kişinin tutuklanması ve yargılanması, Mısır’ın kendi anayasasınca garanti altına alınan ifade özgürlüğünü ve Mısır’ın cinsel şiddet ile mücadele hakkında verdiği sözleri küçük düşürmektedir.”

Amal Fathy’nin ilk duruşmasının 11 Ağustos’ta Kahire’de görülmesi kararlaştırıldı. Fathy’nin hangi iddialar ile suçlandığı ise belirsizliğini koruyor. Davanın ilk incelemesinde, Savcı Fathy hakkında “rejim karşıtı video çağrısı yapmak”, “ulusal güvenliği tehdit eden yanlış haberler yaymak” ve “internetin kötüye kullanımı” için soruşturmaya tabii tutmuştu. Mısır yetkilileri bu suçları eleştirmenleri ve gazetecileri susturmak amacıyla da kullanıyor.

Cinsel Şiddet Videosu

9 Mayıs’ta Amal Fathy kendi Facebook sayfasında, Mısır’da cinsel şiddetin önlenmesi hakkında konuştuğu ve hükümetin kadınları korumaya yönelik başarısızlığını eleştirdiği bir video paylaştı. Aynı zamanda Mısır hükümetini insan haklarının geriletmesi, sosyoekonomik durum ve kamu hizmetleri konusunda da eleştirdi.

Paylaşımın ertesi gününde hükümet medyası ve hükümet yanlısı medya kuruluşları Amal’i Mısır genç politik hareketi olan 6 Nisan hareketinin aktivisti olarak tanımlayan, Mısır ve Mısır’ın kuruluşlarını aşağılamakla suçlayan yazılar yayımladılar. Bunun sonucunda Amal, sosyal medya üzerinden çok fazla tehdit ve taciz mesajına maruz kaldı.

Mısır Polisi Amal Fathy’i 11 Mayıs sabahında, Uluslararası Af Örgütü eski araştırmacısı olan, Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu Direktörü, eşi Mohamed Lotfy ile birlikte gözaltına aldı. Polis, Kahire’de bulunan evlerine yaptıkları baskının ardından çifti, üç yaşındaki çocukları ile birlikte Maadi polis merkezine götürdü.

Uluslararası Af Örgütü, 12 dakikalık videoyu inceledi ve her hangi bir tahrik içermediği ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaştı. Uluslararası Af Örgütü Amal Fathy’i yalnızca düşünceleri yüzünden hapsedilmiş bir düşünce mahkumu olarak değerlendirmektedir.