Lübnan: Beyrut’taki patlamaya yönelik bağımsız bir soruşturma yürütülmeli

4 Ağustos’ta Beyrut’ta meydana gelen ve onlarca kişinin ölmesine, binlercesinin ise yaralanmasına yol açan korkunç patlama üzerine açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreter Vekili Julie Verhaar şunları söyledi:

“Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından ortaya çıkan korkunç sahneler, halihazırda birden çok kriz yaşayan bir ülke için yıkıcıydı. Bu trajik günde kalbimiz mağdurlarla ve onların aileleriyle birlikte.”

“Güvenli olmayan bir şekilde depolanmış büyük miktarda amonyum nitrat olasılığı da dahil olmak üzere Beyrut’taki patlamaya neden olan sürecin araştırılması için derhal uluslararası bir mekanizma kurulmalı.”

“Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü, uluslararası topluma, ülkenin COVID-19 pandemisinin yanı sıra şiddetli bir ekonomik krizle mücadele ettiği bu dönemde Lübnan’a yönelik insani yardımları derhal artırma çağrısında bulunuyor.”

Arka Plan

4 Ağustos’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’un limanında meydana gelen patlamada en az 100 kişi öldü, 4 bin kişinin ise yaralandığı tahmin ediliyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, patlamaya depoda güvenli olmayan koşullarda saklanan 2 bin 750 tonluk amonyum nitratın sebep olduğunu açıkladı. 5 Ağustos’ta Lübnan’da üç günlük yas ilan edildi. Kurtarma görevlileri ise patlamadan hayatta kalanlara ulaşmak için enkaz aramalarını sürdürüyor.

Uluslararası Af Örgütü, hakikat, adalet ve mağdurlara onarım sağlanması için ülke içinde herhangi bir siyasi müdahaleye maruz kalmayacak bağımsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiği kanaatindedir.