KKTC ve Türkiye’de mülteci hakları çalışması yürüten insan hakları örgütleri işbirliği toplantısı - Ankara

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde mülteci hakları ile ilgili çalışmalar yürüten insan hakları örgütleri ile Türkiye’de çalışma yürüten insan hakları örgütlerinin bir araya geldiği toplantının ikincisi 21 Aralık 2013 tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Toplantı Uluslararası Af Örgütü tarafından, Kıbrıs Mülteci Hakları Derneği desteği ile organize edildi.

Toplantının birinci bölümünde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak tarafından “Kıbrıs ve İnsan Hakları Hukukunda Yetki Sorunu” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Programın ikinci bölümünde Türkiye ve KKTC’deki genel insan hakları durumu, mülteci hakları ve insan hakları örgütlerinin çalışmaları konularında sunumlar yapıldı. Toplantının son bölümünde ise örgütler arası ortak çalışmalar ve işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili tartışmalar yürütüldü.

Toplantıya KKTC’den Mülteci Hakları Derneği, Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı, Baro, Feminist Atölye, Kuir Kıbrıs, Vicdani Red İnsiyatifi temsilcileri, Türkiye’den toplam 10 farklı kurumdan 15 kişi katıldı. Toplantıya Türkiye ve KKTC den toplam 21 kişi katıldı.