Kırım: Kırımlı Tatarlara yönelik baskılar sürüyor, en az 20 kişi gözaltında

Rusyalı güvenlik güçlerinin işgal altındaki Kırım’ın dört bir yanında arama yaptığı ve Kırımlı Tatarları gözaltına aldığına ilişkin haberler üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Direktörü Oksana Pokalchuk,

“Fiili Rusya yetkililerine sadakat göstermediği düşünülen Kırımlı Tatar topluluğa yönelik baskılar beş yıldır aynı şiddetle devam ediyor” dedi. Pokalchuk, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Rusya yetkilileri, gerçek veya varsayıma dayalı her türlü muhalefeti bastırmak için tüm yöntemleri kullanmaya devam ediyor ve Kırımlı Tatar topluluğu hedef almak ve muhalif sesleri bastırmak için geniş kapsamlı yöntemler kullanmayı sürdürüyor. Son gözaltılar Kırım Tatarlarına yönelik baskıların en ciddi örneklerinden biri.”

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) fiili Kırım Müdürlüğünün açıkladığına göre, kolluk yetkilileri, Rusya’da “terör örgütü” olduğu gerekçesiyle yasaklı dini bir grup olan ancak Ukrayna’da yasal olarak çalışma yürüten Hizb ut-Tahrir’in faaliyetlerini soruşturmak için aramalar ve gözaltılar yaptı.

Arka Plan

İşgal altındaki Kırım’da bulunan Rusyalı güvenlik güçleri, Kırımlı Tatarların yaşadığı en az 25 evde aramalar yaptı ve en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Aramalar, Kırım’ın başkenti Simferopol’de, başkent yakınındaki Strohonivka köyünde ve Bilohirsk bölgesindeki Volodymyrivka köyünde yapıldı.

Rusya İçişleri Bakanlığına bağlı yetkililer, Simferopol’ün Kamyanka banliyösünde mahallenin etrafında güvenlik çemberi oluşturdu ve toplanan mahalle sakinlerinden dağılmalarını istedi. Medyada yer alan haberlere göre, yapılan aramalarda çeşitli usul ihlalleri işlendi. Mahalle sakinlerinin evlerine girmesine ve avukatlarının aramalar sırasında hazır bulunmasına izin verilmedi.