Kırım: Hak savunucularına yönelik tacizler kapsamında bir avukat gözaltına alındı 

Kırımlı avukat Emil Kurbedinov, 5 yıl önce Facebook’ta yaptığı paylaşımlar öne sürülerek gözaltına alındı. Kurbedinov, Rusya işgali altındaki Kırım’ın önde gelen insan hakları avukatlarından biri. Uluslararası Af Örgütü Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Marie Struthers, Kurbedinov’un gözaltına alınması üzerine şunları söyledi:

“Dün önde gelen insan hakları savunucusu Lev Ponomarev Moskova’da Facebook paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmıştı. Yine bir hak savunucusu olan Emil Kurbedinov da aynı gerekçelerle gözaltına alındı.”

“İki vaka birbiriyle doğrudan bağlantılı olmasa da aralarındaki benzerlikler açık. Her ikisi de insan hakları camiasının önde gelen isimleri ve bu nedenle de Rusya yetkilileri tarafından hedef alınıyor.”

“Yetkililerin, sosyal media paylaşımlarını aktivistleri hedef almak ve taciz etmek için giderek artan bir şekilde kullanması, Kırım’da giderek büyüyen bir soruna dönüştü. Siyasi gerekçelerle yapılan bu suçlamalar derhal düşürülmeli ve Kurbedinov derhal serbest bırakılmalıdır.”

Arka Plan

Birçok Kırım Tatar aktivistin avukatlığını yürüten Emil Kurbedinov, aktivistleri Rusya yetkilileri tarafından yargılandığı davalarda savunuyor. Kurbedinov, 6 Aralık’ta ofisten çıkıp evine giderken Rusya İçişleri Bakanlığı yetkililerince gözaltına alındı. Kurbedinov Rusya hukukunca öngörülen “Nazi veya diğer aşırılıkçı atıflarda bulunarak veya semboller kullanarak propaganda veya toplu gösteri yapmak” yasasınca suçlanıyor. Delil olaraksa 2013 yılında Facebook’ta paylaştığı, Simferopol’da yapılacak Hizb-ut Tahrir etkinliği gösteriliyor.

Rusya, 2014’te Kırım’ı işgal etmişti. Ukrayna’da serbest olan bazı grup ve kurumlar, örneğin Hizb-ut Tahrir, Rusya’da yasak durumda. 5 Aralık’ta Moskova’da bir mahkeme, 77 yaşındaki hak savunucusu Lev Ponomarev’in bir Facebook paylaşımı nedeniyle 25 gün idari gözaltı altında tutulmasına karar vermişti.