Keyfi yasak kaldırılmalı ve İstanbul Onur Yürüyüşü’nün barışçıl biçimde gerçekleştirilmesine izin verilmeli

Stonewall protestolarından 50 yıl sonra, ayrımcı yasağa meydan okumak isteyen binlerce kişi biber gazı ve plastik mermilerle karşı karşıya kalabilir.

İstanbul Onur Yürüyüşü’nün İstanbul Valiliği tarafından kutlamaların yasaklanması yönünde verilen karara rağmen 30 Haziran Pazar günü gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Avrupa Direktör Yardımcısı Sara Hall konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bundan 50 yıl önce, LGBTİ+’lar, bağnazlık ve önyargılarla mücadele etmek için New York’taki Stonewall Inn barının bulunduğu semtte sokaklara çıktı. Bu Pazar günü de binlerce kişi Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmek için hukuka aykırı yasağa meydan okuyarak İstanbul’da sokaklara çıkacak ve muhtemelen yine plastik mermilere, biber gazına ve polis coplarına karşı durmak zorunda kalacak.”

“Yetkililer, protesto alanları olarak belirlenen yerler de dahil olmak üzere Onur Yürüyüşü’nün gerçekleştirilmesi için önerilen yerlerin hiçbirine izin vermeyerek, yasağın arkasındaki esas nedeni ortaya koymuş oldular. Yürüyüşün gerçekleştirilmesine izin vermemenin güvenlik veya kamu düzeni kaygılarıyla bir ilgisi yok. Bu karar, Valiliğin ifadesiyle ‘tereddütlü bir grubun’ kamusal alandaki kolektif varlığını yok etme girişimidir.” 

“Yetkililerin doğru olanı yaparak aşkın, farklılıkların ve çeşitliliğin kutlandığı İstanbul Onur Yürüyüşü’nün 2014’ten bu yana ilk kez gerçekleştirilmesini sağlamak için hala zamanı var” diyen Hall, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yetkililere bu hafta sonu sokaklarda kutlama ve neşe olmasını sağlama çağrısında bulunuyoruz.”

Pazar günü binlerce kişinin İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ve sokaklarında toplanması bekleniyor. Bu nedenle, Uluslararası Af Örgütü olarak İstanbul Valiliği’ne hiçbir gerekçesi olmayan bu keyfi yasağı derhal kaldırma çağrısı yapıyoruz.

Ek Bilgi

İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’ten 2015’e kadar barışçıl ve kapsayıcı bir etkinlik olarak kutlanabiliyordu. Ancak yürüyüş 2015’ten bu yana hukuka aykırı gerekçelerle yasaklanmaktadır. Geçmiş yıllarda polis, yasaklanan Onur Yürüyüşlerini barışçıl biçimde gerçekleştirmek isteyen kişilere coplar, plastik mermiler, tazyikli su ve biber gazı ile karşılık vermişti. 2019 Onur Haftası, Türkiye’de olağanüstü hal döneminin sona ermesinden bu yana çeşitli şehirlerde gerçekleştirilmesi planlanan ilk Onur Haftasıdır.

Ancak 14 Haziran’da İzmir Valiliği, ertesi gün ise Antalya Valiliği Onur Haftası kapsamındaki tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Bu hafta Mersin’de Onur Haftası etkinliklerinin 20 gün boyunca yasaklandığı açıklandı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin 10 Mayıs 2019’da gerçekleştirdiği Onur Yürüyüşü ise polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılmıştı.

İstanbul’daki LGBTİ+ aktivistleri, Onur Yürüyüşü’nün barışçıl bir şekilde gerçekleşebilmesi için Haziran ayında yetkililer ile bir dizi görüşme yaptı. Toplanma alanı olarak belirlenen alanlardan biri için izin istendi, ancak valilik tarafından “tereddütlü grup” olmaları gerekçesiyle izin verilmedi.

Biz de UAÖ olarak aşkın tekrar coşkuyla sokakları doldurabilmesi için, İstanbul Valiliği’ne ve İçişleri Bakanlığı’na bu yılki İstanbul Onur Yürüyüşü’nün barışçıl biçimde gerçekleştirilmesini sağlama çağrımızı yineliyoruz.