Kazanhan Davasında Ses Yok!

Polis kurşunu sebebiyle hayatını kaybeden Nihat Kazanhan davasının duruşması 7-8 Mayıs günü Cizre Adliyesi'nde görüldü. Uluslararası Af Örgütü Almanya şubesinden Barbara Neppert'in de takip ettiği davanın ilk duruşmasına tutuksuz dört sanık polis katılmazken, sanıklar savunmalarını Mardin Adliyesi'nde SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ile verdi.

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ankara Elmadağ Cezaevi'nde bulunan ve tutuklu yargılanan sanık polis de aynı sistemle katıldı. Avukatlar duruşma esnasında da SEGBİS üzerinden yapılan tutuklu savunmasına "sesin anlaşılmadığı" gerekçesiyle itiraz etti, ancak itiraz reddedildi. 20 baro ve yüzlerce avukatın hazır bulunduğu dava, 2 Temmuz 2015 tarihine ertelendi.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de cezasızlığa son verilmesi talebiyle 2 Temmuz'da gerçekleşecek duruşmayı da izleyecek.

Ne olmuştu?

12 yaşındaki Nihat Kazanhan Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak günü polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Nihat'ın vurulma anına ait görüntüler ise 28 Ocak'ta ortaya çıktı. 

Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra 29 Ocak'ta Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olay günü görev yapan Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube'sinde görevli bir polis memuru şüpheli olarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

Aynı polis daha sonra olayla ilgili Cizre Cumhuriyet Savcısı ve Cizre Sulh Ceza Mahkemesi'ne verdiği ifadede Nihat'ı bir başka polisin vurduğunu söyleyince tahliye edildi ve suçlanan diğer polis memuru tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. 

Kazanhan'ı vurulurken olay yerinde bulunan ve tutuklanıp serbest bırakılan polis ve diğer üç polis memuru hakkında Cizre Ağır Ceza mahkemesi tarafından 'kamu görevlisinin suçunu bildirmeme' suçuyla dava açıldı.  Ancak Kazanhan'ın avukatları bu karara itiraz etti ve itiraz kabul edilerek olayla ilgili suçlanan ilk polis memurunun da "kasten insan öldürme"den yargılanmasına karar verildi.