Kayboluşunun 100. gününde Kaşıkçı için uluslararası soruşturma talep edildi

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi ile Sınır Tanımayan Gazeteciler, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kayboluşunun 100. gününde İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Kaşıkçı için uluslararası soruşturma talebini yineleyen UAÖ Türkiye Şubesi, Başkonsolosluğun bulunduğu Akasyalı sokağın adını sembolik olarak "Cemal Kaşıkçı sokağı" olarak değiştirdi.

Basın açıklamasında şu açıklamalara yer verildi:

Bugün Suudi devlet görevlileri tarafından öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndayız. Uluslararası Af Örgütü aktivistleri, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve hak savunucuları olarak, Arap dünyasının ifade özgürlüğü için sesini yükselten Kaşıkçı'ya adalet talep ediyoruz! 2 Ekim 2018’de bu sokaktan geçerek Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki Başkonsolosluğu binasına giren Kaşıkçı, Suudi yetkililer tarafından zorla kaybedildi. Kaşıkçı’nın akıbetine dair bir soruşturma başlatan Türkiye yetkilileri, gazetecinin Konsolosluk binasında boğularak öldürüldüğü ve vücudunun parçalara ayrıldığı sonucuna vardı. Vahşice katledilen Kaşıkçı’nın bedeni halen bulunamadı.

Tam da bu nedenle, katledilmesinin yüzüncü gününde, Kaşıkçı’nın son görüldüğü sokağın adını “Cemal Kaşıkçı” olarak değiştirdik. Bu sembolik eylemle Kaşıkçı için adalet talebimizi yineliyoruz! Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesi, tüm dünyanın gözlerini Suudi Arabistan’a ve Prens Salman’a çevirdi. Cinayete dair göstermelik bir soruşturma başlatan Suudi yetkililerin adil ve güvenilir bir süreç yürüteceğine inanmıyoruz. Zulüm Krallığı’nın bugüne kadar barışçıl aktivistlere, gazetecilere ve akademisyenlere yönelik ağır baskı, korkutma ve insanlık dışı cezalar uyguladığına; sesini çıkarları acımasız bir şekilde bastırdığına defalarca tanık olduk. Fakat Kaşıkçı’nın başına gelenler, Krallığın hak ihlallerinde ne derece acımasızlaşabildiğini ortaya koyuyor. Suudi yetkililer, Kaşıkçı üzerinden dünyanın diğer ülkelerindeki hak savunucuları, gazeteciler ve muhaliflere gözdağı veriyor, korku salıyor.

Türkiye yetkililerinin Kaşıkçı cinayetinin cezai soruşturulmasına dair çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ama tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Kaşıkçı cinayeti ayrıca uluslararası bir soruşturmaya da konu olmalıdır. Uluslararası Af Örgütü olarak Kaşıkçı cinayetinin ve bu cinayet çerçevesinde işlenen işkence ile diğer suç ve ihlaller hakkında bağımsız bir Birleşmiş Milletler soruşturması başlatılması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kasım ayında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’den soruşturma talep edeceğini söylemiş, her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Aralık ayında Birleşmiş Milletler’i de devreye sokabileceklerini belirtmişti. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi olarak, 3 aydan uzun bir süre önce katledilen Kaşıkçı için BM’den soruşturma talep edilmesine yönelik çağrımızı tekrarlıyoruz. 

Cemal Kaşıkçı için adalet istiyoruz!