Kanaat, Öğreten, Çelik ve diğerleri Davası

Arka Plan Bilgisi

Gazete çalışanları Mahir Kanaat, Tunca Öğreten, Ömer Çelik, Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medyada paylaşılan e-maillerinin haber yapılmasının ardından 25 Aralık’ta sabaha karşı gözaltına alındılar.

24 günlük gözaltı sürecinin ardından, 17 Ocak tarihinde Mahir Kanaat, Tunca Öğreten ve Ömer Çelik tutuklanırken, Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tutuklamaya sevk kararından yaklaşık 5 ay sonra, 6 sanık hakkında toplam 9 sayfalık bir iddianame hazırlandı.

İddianamede:

  • Mahir Kanaat “terör örgütüne üyelik” ile
  • Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu ve Ömer Çelik “terör örgütü propagandası” ile
  • Tunca Öğreten ise “terör örgütüne üye olmamakla beraber adına suç işlemek” ile suçlanıyor.

+++++

Background Information

Journalists and newspaper employees Mahir Kanaat, Tunca Öğreten, Ömer Çelik, Derya Okatan, Eray Sargın and Metin Yoksu were detained on 25 December at the dawn, having reported Minister of Energy and Natural Resources Berat Albayrak‘s e-mails that are leaked on social media.

After 24 days under detention, on 17 January Mahir Kanaat, Tunca Öğreten and Ömer Çelik were arrested and Derya Okatan, Eray Sargın and Metin Yoksu were released under judiciary control.

An indictment that is nine pages long was filed for six suspects, five months after the arrest warrant. In the indictment;

  • Mahir Kanaat is accused of “being a member of a terrorist organization
  • Derya Okatan Eray Sargın, Metin Yoksu and Ömer Çelik are accused of “making terrorist propaganda
  • Tunca Öğreten is accused of “commiting an offence on behalf of a terrorist organization without being a member of that group

 

 

 

 

 

 

1. Duruşma

Davanın ilk duruşması, 24 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik tahliye edildi.

Gazete çalışanları Mahir Kanaat ile Tunca Öğreten’in ise tutukluluğunun devamına karar verildi.

Bir sonraki duruşma tarihi 6 Aralık 2017 olarak belirlendi.

+++++

1st Hearing

The first hearing of the case was held on 24 October 2017 in Istanbul 29th Assize Court.

At the hearing, Ömer Çelik, news director of Dicle News Agency (DİHA) that was closed down by the Executive Order number 675, was released.

With its interim decision, the Court has ruled contuination of detention of newspaper employees Mahir Kanaat and Tunca Öğreten.

The trial has been adjourned until 6 December 2017.

 

2. Duruşma

Kanaat, Öğreten ve diğerleri Davası  - İkinci Duruşma

Davanın ikinci duruşması, 6 Aralık 2017 tarihinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, tutuklu sanıklar Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir imza adli kontrol şartları uygulanarak tahliye kararı verildi. Tutuksuz sanıklar Derya Okatan, Ömer Çelik, Eray Sargın ve Metin Yoksu hakkındaki adli kontrol kararları ise kaldırılmadı.

Davanın üçüncü duruşmasının 20 Mart 2018 tarihinde görülmesi kararlaştırıldı.  

+++++

Kanaat, Öğreten, Çelik and others Case – Second Hearing

The second hearing of the case was held on 6 December 2017 at Istanbul 29th Heavy Penal Court.

Mahir Kanaat and Tunca Öğreten were released from prison with judicial control orders (travel ban and weekly signature) Judicial order decision for Derya Okatan, Ömer Çelik, Eray Sargın and Metin Yoksu has not lifted.

Third hearing of the case was scheduled to 20 March 2018.

3. Duruşma

Üçüncü Duruşma

Davanın üçüncü duruşması 20 Mart 2018 tarihinde görüldü.

Duruşmaya Derya Okatan, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ile avukatları katıldı. Avukatlar, müvekkillerinin el konulan dijital materyallerinin iade edilmesini, haklarındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını ve duruşmadan bağışık tutuklanmalarını talep etti.

Mahkeme de ara kararında, (imza atma) adli kontrol uygulamasının kaldırılmasına,  sanıkların 6’sı hakkında verilen yurtdışı çıkış yasağının devamına ve diğer taleplerin reddine hükmetti.

Bir sonraki duruşma 13 Eylül 2018 tarihinde görülecek.

 

3rd Hearing

Third hearing of the trial was held on 20 March 2018.

Derya Okatan, Tunca Öğreten and Mahir Kanaat and their lawyers were present at the hearing. Lawyers demanded their clients‘ digital materials back, and judicial control over their clients to be repealed.

Court ruled in its interim decision, that judicial control by register to the police station to be repealed, 6 other suspects‘ ban on leaving the country to be continued, and other demands to be rejected.

 

4. Duruşma

Davanın beşinci duruşması 13 Eylül 2018 günü görüldü.

Mahkeme, bir önceki duruşmada bilirkişi incelemesinin, bazı dijital materyallerin eksik olması nedeniyle tamamlanamadığı, iki duruşma arasında da bu eksikliklerin giderilemediğini hatırlattı. Bunun dışında dosyada herhangi bir değişikliğin mevcut olmadığı görüldü.

Savcı ara mütalaasında; kaçma şüphesi ve suçun mahiyeti gerekçesiyle, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamını talep etti. 

Sanıklar ve müdafiileri ise yaklaşık olarak iki seneyi bulan yargılama boyunca, adli kontrol tedbirlerinin devam etmesinin bir cezalandırmaya dönüştüğünü, bu yönüyle de ölçüsüz olduğunu ve seyahat hakkının ihlal edildiğini belirterek, tedbirlerin kaldırılması taleplerini yinelediler.

Yine iki seneyi bulan yargılama boyunca, soruşturma aşamasında el konulan sanıklara ait dijital materyallerin iade edilmesi sanıklar ve müdafiileri tarafından talep edildi.

Mahkeme, ara kararında; tüm sanıklar yönünden adli kontrol tedbirinin devamına, sanıkların duruşmalardan vareste tutulma taleplerinin  ve dijital materyallerin iadesi talebinin reddine karar verdi. Davaya katılmayan gazeteciler Ömer Çelik ve Metin Yoksu hakkında ise Mahkeme, bir sonraki duruşma için zorla getirme kararı çıkartılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 8 Ocak 2019 günü saat 09:30'da görülecek.