• Haberler

İtalya/AB: Kumi Naidoo, Aquarius kurtarma gemisinin faaliyetlerinin sonlandırılmasına ilişkin açıklama yaptı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS Mediterranée insani yardım örgütleri tarafından Aquarius isimli arama-kurtarma gemisinin faaliyetlerini sonlandırmaya zorlandığı açıklandı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, şunları söyledi:

“Bugün bazı kötü haberler aldık. Sınır Tanımayan Doktorlar ve ortağı SOS Mediterranée, Aquarius arama-kurtarma gemisiyle yürüttükleri faaliyetleri sonlandırmaya zorlandılar.”

“Aquarius ve mürettebatı son iki yılda Akdeniz’de yaklaşık 30 bin kişiyi kurtardı. Öte yandan 2 bin 100’ün üzerinde insan denizde boğuldu. Bu kişilerin çoğu, Libya’daki şiddet, işkence ve keyfi gözaltılardan kaçıyordu.”

“Bu süreçte Avrupa hükümetleri, arama-kurtarma kapasitesinde yetersiz kalmanın yanı sıra insanların Libya’ya geri gönderilmesi için Libya sahil güvenliğine destek verdi ve Aquarius’un yaptığına benzer hayat kurtarıcı faaliyetleri etkili bir şekilde engelledi. Avrupa liderleri bunu yaparken gerçek önceliklerinin denizdeki ölümlerin artması pahasına Orta Akdeniz yolunun mültecilere ve göçmenlere kapatılması olduğunu gösterdi” diyen Naidoo, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bugün, Aquarius’u ve onun cesur mürettebatını saygıyla selamlıyoruz. İnsanları denizde ölmeye mahkum eden zalim ve hukuka aykırı politikalara meydan okuyarak onlarla dayanışmayı sürdüreceğiz.”