İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Uluslararası Af Örgütü çalışanına yönelik seyahat yasağı kaldırılmalı

Uluslararası Af Örgütü bugün Kudüs Bölge Mahkemesi’ne bir dilekçe sunarak, İsrail yetkilileri tarafından UAÖ çalışanlarından Laith Abu Zeyad’a uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasını istedi. 

İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinli kampanyacı Laith Abu Zeyad’ın Ekim 2019’dan beri yurt dışına seyahat etmesi, açıklanmayan “güvenlik gerekçeleri” ile İsrail yetkilileri tarafından engelleniyor. Uluslararası Af Örgütü yasağın kaldırılması için daha önce idari makamlara yönelik girişimlerde bulundu, ancak bu girişimler sonuç vermedi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Saleh Higazi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Laith Abu Zeyad’ın ‘güvenlik tehdidi oluşturduğu’ iddiası, utanç verici ve mantıksız bir iddiadır. Laith, kendisine yöneltilen suçlamaların ayrıntılarını bilmediği için bu suçlamalara karşı anlamlı bir savunma imkanından da yoksundur. İsrail yetkilileri bu uygulamayla, Laith’in İsrail’in insan haklarına ilişkin feci siciline yönelik eleştirilerine tepki veriyor ve onu itibarsızlaştırmayı amaçlayan asılsız iddialarda bulunuyor. Bunu kabul edemeyiz” dedi. Higazi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Keyfi şekilde uygulanan bu seyahat yasağı, Laith’in çalışmalarını sürdürmesini engelliyor ve kişisel açıdan yıkıcı sonuçlar yaratıyor. Laith’in geçen yıl Aralık ayında kanser hastası olan annesini ziyaret etmesi engellendi ve kendisi bu nedenle ölümünden önce annesini görme fırsatı bulamadı. Mahkemeye dilekçe sunarak, bu adaletsizliğe son verilmesi için bir adım daha atıyoruz.”

‘Batı Şeria’da koronavirüs önlemi adı altında zalimane sınırlamalar arttı’

“Tüm dünyada insanların büyük bir belirsizlikle karşı karşıya olduğu bir dönemdeyiz. Ancak işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler açısından koronavirüsün yayılmasını önleme adı altında uygulanan tedbirler, halihazırda insanların günlük yaşamını tüm yönleriyle etkileyen keyfi, zalimane ve gereksiz sınırlandırmalarla daha da ağırlaştı” diyen Saleh Higazi, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Mahkemeden Laith Abu Zeyad’a yönelik cezalandırıcı nitelikteki seyahat yasağını kaldırmasını talep ediyor, İsrail yetkililerine ise Filistinli insan hakları aktivistlerine yönelik ihlallere son verme çağrısında bulunuyoruz.”

Uluslararası Af Örgütü’nün sunduğu dilekçe, Batı Şeria Askeri Komutanı’na, Sivil Yönetim’e ve İsrail Güvenlik Ajansı’na (ISA) hitaben yazıldı. Dilekçede, seyahat yasağının kaldırılması talep ediliyor.