İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Filistinli foto muhabir Mustafa El-Haruf her an sınır dışı edilerek ailesinden koparılabilir

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) bir açıklama yayımlayarak, Filistinli foto muhabir Mustafa El-Haruf’un her an sınır dışı edilebileceğini, böyle bir durumun uluslararası hukukun ihlali olacağını ve El-Haruf’u eşi ile küçük yaştaki çocuğundan ayrı bırakacağını söyledi. UAÖ, El-Haruf’a kalıcı oturum izni verilmesi gerektiğini ifade etti.

Mustafa El-Haruf 22 Ocak 2019’dan bu yana İsrail’in orta bölümünde bulunan Ramle şehrindeki Givon cezaevinde keyfi olarak gözaltında tutuluyor. Mustafa El-Haruf, “Hamas’la bağlantılı olmak” da dahil çeşitli güvenlik gerekçeleri öne süren İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından El-Haruf’un eşi ve çocuğuyla aile birleşimi talebinin reddedilmesi üzerine tutuklandı. Bakanlık, El-Haruf'un derhal Ürdün’e sınır dışı edilmesi istedi. Ancak Ürdün’de yaşamak için hiçbir yasal hakkı bulunmayan El-Haruf, bu ülkeye gönderildiği takdirde vatansız kalacak.

UAÖ Kudüs Ofisi Direktörü Saleh Higazi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mustafa El-Haruf’un oturum izni başvurusunu reddeden ve asılsız suçlamalarla sınır dışı edilmesine karar veren İsrail yetkililerinin bu kararı zalimane ve hukuka aykırıdır. El-Haruf derhal serbest bırakılmalı, eşi ve çocuğuyla normal hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi için El-Haruf’a Doğu Kudüs’te kalıcı oturum izni verilmelidir” dedi. Higazi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mustafa El-Haruf’un keyfi olarak gözaltına alınması ve sınır dışı edilmek istenmesi İsrail’in Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin sayısını azaltmaya ve insan haklarını yok saymaya yönelik uzun vadeli politikasının bir sonucudur.”

İsrail’de iki mahkeme daha önce El-Haruf’un sınır dışı edilmesi kararını onadı, ancak avukatı yakın zamanda İsrail Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu ve kararın bozulmasını istedi. Mahkeme, itiraz başvurusuna ilişkin kararını henüz açıklamadı.

Saleh Higazi konu hakkındaki açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı: “İsrail yetkilileri uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmalı ve Mustafa El-Haruf’a Doğu Kudüs’te kalıcı oturum izni vererek El-Haruf’un kendi evinde güven için yaşamasını temin etmelidir. Uluslararası toplum da derhal harekete geçmeli ve El-Haruf’un sınır dışı edilmesi kararını bozması için İsrail yetkilileri üzerinde baskı oluşturmalıdır.”

İsrail’in Mustafa El-Haruf’u İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndan sınır dışı etmesi Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin ağır ihlali olacak ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü gereğince savaş suçu teşkil edecektir.

İsrail, 1967 ile 2018 sonu arasında Doğu Kudüs’te yaşayan 14.663 Filistinlinin oturum iznini iptal etti.

Arka Plan

32 yaşındaki Filistinli foto muhabir Mustafa El-Haruf’un annesi Cezayirli, babası ise Kudüslüdür. El-Haruf eşi Tamam El-Haruf ve 18 aylık kızı Asya ile Doğu Kudüs’te yaşıyor. Mustafa El-Haruf, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Cezayir’den Doğu Kudüs’e taşınmıştı.