• Haberler

İSRAİL: STK çalışanının keyfi gözaltısı uzatıldı

Uluslararası Af Örgütü, İsrail yetkililerince keyfi olarak gözaltına alınan ve gözaltı süresi uzatılan Salah Hammouri için acil eylem kampanyası başlattı.

Salah Hammouri, Filistinli bir insan hakları örgütü olan ve merkezi Ramallah’ta bulunan Addameer Mahkum Destek ve İnsan Hakları Derneği’nin Kudüs şubesinde saha araştırmacısı olarak çalışıyordu. İsrail güçleri Hammouri’yi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Kafr Akab mahallesindeki evine 23 Ağustos 2017 gecesi yaptıkları bir gece baskınıyla gözaltına aldı.

29 Ağustos 2017’de altı ay idari gözaltında tutulma kararı verilen Hammouri, halen İsrail’in güneyindeki Ketziot cezaevinde tutuluyor. Gözaltının 26 Şubat 2018’de sona ermesi bekleniyordu ancak aynı mahkeme, 5 Mart’ta verdiği kararla gözaltı süresini dört ay daha uzattı.

Mahkeme, 1 Mart’ta yapılacak duruşmayı ertelemek zorunda kaldı çünkü Salah Hammouri’nin avukatları, gözaltındaki Filistinliler ile avukatlarının idari gözaltı uygulamasına son verilmesi talebiyle sürdürdükleri protestonun bir parçası olarak duruşmayı boykot etmeye karar vermişti. Yine bu bağlamda, İsrail’in herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın idari gözaltında tuttuğu Filistinliler 13 Şubat’ta bir açıklama yayımlayarak, 15 Şubat’ta askeri mahkemelere karşı boykot kampanyası başlatacaklarını ifade etmişti. 

Salah Hammouri, 23 Ağustos 2017’den beri herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın İsrail tarafından gözaltında tutuluyor. Benzer şekilde Addameer’in yönetim kurulu üyesi Halide Cerrar da 2 Temmuz 2017 tarihinden beri idari gözaltında. Örgütün üç çalışanının ise İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarından çıkarak seyahat etmesi İsrail yetkililerince yasaklandı.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail yetkililerine hitaben düzenlediği bir dilekçe ile Salah Hammouri’nin ve benzer şekilde, hiçbir suçlama ve yargılama olmaksızın idari gözaltında tutulanların bırakılması için acil eylem başlattı. Eylemde ayrıca Filistinli insan hakları çalışanlarına yönelik taciz ve keyfi gözaltıların sona erdirilmesi ve İsrail’in idari gözaltı uygulamasını sonlandırmak için gerekli adımları atması talep ediliyor.

ACİL EYLEME DESTEK OLUN!