İran’da altı Kürt infaz edilme riski ile karşı karşıya

İran yetkilileri Tahran yakınındaki Gezel Hesar Cezaevi’nde infaz edilmeyi bekleyen altı mahkûmun infazını derhal durdurmalı. Uluslararası Af Örgütü, ikisi tek kişilik hücre hapsine konan mahkûmların her an infaz edilme riski ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Ölüm cezasına mahkum edilen Kürt azınlık mensubu altı Sünni Müslüman mahkûmun arasında, muğlak bir şekilde ifade edilen “tanrıya savaş açma” ve “dünyevi yozlaşma” suçlarından hüküm giyen Hamed Ahmadi ve Sedigh Mohammadi de bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör vekili Hassiba Hadj Sahraoui “Bu iki İranlı erkeğin hücreye sevk edilmesi olabilecek en kötü durumu işaret ediyor. Çünkü bu hücre, ölüm cezasına çarptırılanlar için bir infaz bekleme odası olarak biliniyor” dedi.

Ölüm cezası en zalim ve insanlık dışı cezadır. Onlarca yıldır, İranlı yetkililer ölüm cezasını acımasızca ve düzenli bir biçimde uyguladılar.”

Uluslararası Af Örgütü, cezaevi yetkililerinin diğer dört kişiyi de ölüm sırasının beklendiği hücreye sevk etme niyetinde olduğunu öğrendi. İsimleri Cemşit Dehgani, kardeşi Cihangir Dehgani, Kemal Molayee ve Hadi Huseyni olan bu dört kişi de infaz tehdidiyle karşı karşıya.

Uluslararası Af Örgütü bu kişilerden bazılarının uluslararası standartları uygun olmayan şekilde yargılandığına inanıyor.

“Her ne kadar yakın zamanda salıverilen siyasi tutuklular bir umut ışığı uyandırsa da, infazlar devam etti. Sembolik jestler İranlı yetkililerin korkunç insan hakları karnesini örtmeye yetmeyecektir.”

İran, Çin’in ardından dünyada ölüm cezasını en çok uygulayan ülke. 2013 yılında 400’den fazla kişinin infaz edildiğine inanılıyor.

Uluslararası Af Örgütü, ölüm cezasına her durumda istisnasız karşıdır.