İfade Özgürlüğü? Eğer Sadece Türkiyeli Bir Öğrenci Değilseniz

William Jones
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Koordinasyon Grubu Başkanı,
Türkiye’de iki kez Fulbright Profesörü olarak çalıştı,
Dört yıl Ankara’daki Amerikan Elçiliği’nde Kültür Ateşesi görevini üstlendi

Son dönemde bir grup öğretmen Tekirdağ’da bir cezaevinin dışına bir beyaz tahta koyarak ders vermeye devam etti. Öğrenciler ise maalesef cezaevinin içindeydi ve derse katılmalarına izin verilmedi. Prof. Dr. Beyza Üstün derse şu açıklamayı yaparak başladı:

"Buraya tutuklu bulunan öğrencilerimiz için geldik. Onların yeri burası değil, sınıfları."

Bu dersi haberleştiren bağımsız insan hakları haber kuruluşu Bianet’e göre, 600 kadar lise ve üniversite öğrencisi şu an tutuklu. Suçları ise değişiklik gösteriyor: bazıları konser bileti satmakla; bazıları parasız eğitim talep etmekle; bazıları gösterilere katılmakla; biri ise “Kadın ne iktidarın ne erkeğin kölesidir” pankartını taşımaktan suçlanıyor. Özellikle bu öğrenci “terör örgütü üyeliği”nden suçlu bulunmadı fakat o ve diğer beş öğrenci “terör örgütü propagandası” yapmaktan suçlu bulundu.

Kulağa imkansız mı geliyor? Türkiye’nin kapsamı çok geniş tutulmuş ve kapsamı uyarınca “terörist grupların” düşünceleri ile benzeşen düşüncelerini ifade ettikleri zaman insanların rutin olarak hapse gönderildiği Terörle Mücadele Kanunu göz önünde bulundurulunca imkansız değil.

Neredeyse altı yıl önce, Uluslararası Af Örgütü Türkiye’nin Terör Mücadele Kanunu’nun olası ihlali ve kusurları üzerine önemli bir raporyayımlamış ve uygulamaya konmaması için kampanya düzenlemişti. Aşağıda belirtilen vakalarda görüleceği üzere, raporun yayımlanmasından bu yana çok büyük bir değişim gözlenmedi. Ya da öğrencilerin ifade özgürlüğünün ihlal edilmesine Türk adalet sistemi uyarınca bir sınırlama getirilmedi.

Milli Eğitim Bakanı son dönemde Meclis’e 2010 ve 2011’de toplamda 7.043 lise öğrencisinin okullarında disiplin soruşturmalarına maruz kaldığını rapor etti. Bunların 4.602’si uzaklaştırma alırken 55’i ise okuldan atıldı. Eğer Türkiye’de öğrenciyseniz, sahip olabileceğiniz siyasi ya da sosyal düşüncelerinizi kendinize saklamak muhtemelen akıllıca olacaktır.